Comportare onorabilă / HCM Roman – FC Midtjylland 20-24 (10-13)

HCM Roman - FC Midtjylland 1HCM Roman n-a reușit surpriza în partida de sâmbătă, cu danezele de la Midtjylland, dar senzația a fost că formația pregătită de Florentin Pera putea mai mult. Venită la Roman cu numai 12 jucătoare, gruparea oaspete a impresionat prin gabarit și a avut multe momente în care a avut două viteze în plus față de adversare. În special în prima repriză, danezele au înscris de nenumărate ori pe repunere rapidă, speculând replierea greoaie a romașcanelor. HCM-ul a avut ghinionul unui început în care ucraineanca Tymoshenkova n-a apărat nimic (6 goluri din 6 șuturi), aspect la care s-a adăugat și faptul că gazdele n-au înscris decât o dată pe contraatac, în minutul 49, prin Horobeț. Dacă adăugăm la acestea 2 aruncări de la 7 metri irosite și 2 ratări de pe semicerc ale Ralucăi Agrigoroaie, vedem că formația romașcană (al cărei MVP a fost macedoneanca Jasna Toskovic) putea obține măcar o remiză. Una peste alta, HCM Roman a oferit o replică onorabilă mult mai titratei și valoroasei sale adversarele, diferența fiind făcută de câteva greșeli personale.

Evoluția scorului: 1-4 (5), 5-7 (10), 7-9 (15), 7-11 (20), 10-12 (25), 10-13 (pauză), 12-15 (35), 13-16 (40), 15-17 (45), 17-20 (50), 18-22 (55), 20-24 (final).

HCM ROMAN: Tymoshenkova, Polocoșer – Toskovic (7 goluri), Stoleru (3), Iuganu (3), Băbeanu (3), Agrigoroaie (2), Mihalschi (1), Horobeț (1), Druțu, Chitacu. Antrenor: Florentin Pera.

FC MIDTJYLLAND: Englert, Andersen – S. Jorgensen (6), Groot (5), Thorsgaard (5), Jacobsen (3), L. Jorgensen (2), Pedersen (2), Augustesen (1), Boegelund, Jensen, Woller. Antrenor: Annelie Mortensen.

Aruncări de la 7 metri (transformate): 3 (1) – 2 (2).

Minute de eliminare: 6-6.

Arbitri: Angelos Argyridis și Christos Mouttas (Cipru).