Stiinta Bacau - Dunarea CalarasiVicecampioana României a bifat o nouă înfrângere pe teren propriu, de data aceasta în fața unei nou-promovate, Dunărea Călărași. Dincolo de alte aspecte, diferența s-a făcut în primul rând la banca tehnică, acolo unde gruparea băcăuană continuă mascarada cu spaniolul care nu ratează nicio șansă să o dea în bară. Evident, el nu greșește niciodată, este mereu furat de arbitri (am văzut din nou proteste repetate și nejustificate) și este neînțeles de jucători. Spaniolul n-a știut să gestioneze finalul de joc, nefiind capabil să ofere soluții propriei defensive de a-i bloca pe cei mai periculoși oameni ai oaspeților. Cât despre evoluția din atac de pe final, ”n-am găsit soluții fiindcă am jucat prea rapid”, asta e explicația pe care am primit-o în aceeași limbă păsărească de la Garralda. Și apropo de asta, deși a fost rugat să-l aducă pe secundul Bîrză la declarații pentru a putea înțelege ceva, responsabilul cu presa al echipei băcăuane și-a luat colegii la mișto și l-a adus pe colegul lui Sorin, tipul care vorbește o limbă doar de el știută.

Știința a început jocul catastrofal, fără gol timp de mai bine de 10 minute!!! De altfel, debutul de joc a fost unul plin de greșeli de ambele părți. După evoluția foarte slabă din amicalul de la Suceava, Tin Tokic a fost titularizat și el i-a răsplătit încrederea lui Mateo cu 2 ratări, un semicerc călcat în atac și o minge ușoară scăpată în aut, toate acestea în 5 minute. De partea cealaltă, Răzvan Gavriloaia a izbutit ratarea campionatului în minutul 10, aruncând de la 9 metri în bară, cu poarta goală. Gazdele au revenit, s-au apropiat la 1 gol și au egalat pentru prima dată în minutul 27 (12-12), dar călărășenii au fost mai lucizi pe final de repriză și au intrat la cabine cu un avans de două goluri.

Repriza a doua a însemnat o cursă de urmărire a Științei, băcăuanii izbutind să egaleze la 24 în minutul 51. Apoi, pe fondul intervențiilor excelente ale lui Răducu Tamaș și încurajați frenetic de public, vicecampionii s-au desprins la 26-24 (min. 55). Se părea că victoria nu le mai poate scăpa ”studenților”, însă oaspeții nu s-au pierdut cu firea. Nicolae a egalat cu o aruncare surprinzătoare de la 9 metri în minutul 57, iar fratele lui Evgheni Gurkovsky i-a adus din nou pe călărășeni în avantaj pe contraatac. La 26-27, în minutul 58:33, Aihan Omer a cerut time-out, iar la atacul următor Tamaș a apărat aruncarea lui Șania. S-a intrat în ultimul minut, iar Știința a egalat la 27, după o frumoasă și rapidă acțiune, în care balonul a circulat pe traseul Rotaru-Vartic-Masachs. Dunărea a avut ultimul atac, iar Alin Șania și-a asumat responsabilitatea șutului cu 4 secunde înainte de final și a înscris golul victoriei. Garralda a cerut time-out, dar Vartic n-a apucat decât să se apropie la vreo 12 metri de poarta adversă, de unde nu l-a putut învinge pe Brazhnyk.

Nou-promovata antrenată de Aihan Omer a obținut o victorie meritată, la capătul unui joc tensionat, spectaculos, care a avut parte de un arbitraj corect al cuplului Harabagiu – Stănescu. Băcăuanii au plătit tribut nesincronizărilor din zona centrală a apărării, acolo unde Gurkovsky a făcut ce-a vrut. De notat și debutul nu foarte convingător al lui Nelu Stan la Știința, masivul inter dreapta fiind trimis în teren tocmai în minutul 41 și doar pe faza de atac, semn că transferul lui n-a fost tocmai pe placul lui Garralda. De asemenea, Marius Bondar a fost ținut pe bancă tot meciul, el fiind trimis în teren numai pentru aruncările de la 7 metri. Una peste alta, vicecampioana își pierde încet-încet suporterii, dar se pare că nimănui nu-i pasă, important e să fie ținut în brațe prietenul lui Alexandru Dedu.

Evoluția scorului: 0-3 (5), 0-4 (10), 4-7 (15), 8-9 (20), 10-11 (25), 13-15 (pauză), 14-17 (35), 17-19 (40), 20-22 (45), 23-24 (50), 26-24 (55), 27-28 (final).

ȘTIINȚA: Erhan (4 interv.), Grigoraș (4 interv.), Tamaș (5 interv.) – Rotaru (5 goluri / 8 aruncări), Bondar (5/6 – toate de la 7 metri), Masachs (4/5 – 2 din 7 metri), Vartic (4/7), Celestin (3/9), Câmpan (2/3), Tokic (2/4), Iancu (1/7), Stan (1/4), Johannson (0/2), Păunică (0/1), Pinnonen (0/1), Carali. antrenor: Mateo Garralda.

DUNĂREA: Brazhnyk (18 interv.), Andrei (2 interv.), Coveianu – P. Gurkovsky (7/7), Șania (7/18), Săulescu (3/4), Nicolae (3/4), Tsap (3/3 – toate din 7 metri), Gavriloaia (3/5), Bulov (1/3), Zacaciurin (1/3), Mitrea (0/1), Kumogorodsky. Antrenor: Aihan Omer.

Minute de eliminare: 8-8.

Aruncări de la 7 metri (transformate): 7 (6) – 3 (3).

Arbitri: Robert Harabagiu și Silviu Stănescu.

Spectatori: 800.

16 comentarii la „Victoria echipei cu antrenor pe bancă / Știința MD Bacău – Dunărea Călărași 27-28 (13-15)”

1. De ce laudati arbitrii, au tras cu calarasu,hoteste sa fim corecti???
    Am incredere in echipa si in conducerea tehnica,Castigam la baia mare. Hai STIINTA DEDEMAN!!!!!!.

2. In principiu la nici o echipa din lume suporterii,finantatorii sau oricine altcineva nu poate dicta,sugera sau impune titularii. In ce ma priveste Domnule Garalda daca si la meciul de la Baia Mare incepeti cu tokici titular si Bondar rezerva imi veti demonstra fara echivoc ca sunteti un antrenor care nu urmareste interesele echipei noastre….

3. De ce nu scrieti ca marele stan a aruncat pe final de 2 ori consecutiv in portar si pe recuperare s a luat gol ? Totarticolul e anti garalda…nici eu nu l vad ca fiind mare antrenor…

4. Gresiti in legatuara cu arbitrii, nu spun ca au fost tendentiosi, dar sa spui ca au arbitrat corect e mai mult decat deplasat. Arbitrii foarte slabi cu multe greseli elementare, ca sa nu mai vb de observator ( prostul, prostilor a ajuns observator). Omer in prima repriza a stat in permanenta la 1 metru de observator comentand fara intrerupere.
    Insa nu asta e problema, adavarata problema si pe care vad ca nu o aduceti in prim plan , preferand sa dati in antrenor , e lipsa de valoare a lotului. Cu ce e Garalda vinovat ca de pe pivot nu dam gol cu jucator de nationala sau ca la 9 metri in pasiv Iancu , Celestin si Tamas stateau cu mainile la sold.

1. Mai multe persoane care au urmărit meciul la TV au confirmat că arbitrajul a fost ok. Cât despre antrenor, să ne uităm unde e Călărașiul cu un lot inferior valoric față de Ştiința…

5. garalda are vina lui.nu stie sa explice o schema sa le arate jucatorilor o schema de joc,si il tine pe zero barat in teren(TOKICI)il tine tot meciul pe banca pe Bondar

6. Antrenorul este foarte slab. Nu stie sa motiveze echipa. Nu are scheme clare de joc.
    Ok, dar cu toate astea nu trebuie sa dam doar in antrenor. Cu ce e de vina el ca Pinnonen da 1 la 1 cu portarul in bara? Cu ce e de vina el ca Iancu nu marcheaza 1 la 1 cu portarul ? Sau cu ce e de vina ca in iarna nu i s-a adus un inter dreapta adevarat (celestin in atac isi doreste, dar nu are precizie, stiinta jocului ) ?

Parerea mea este ca nu se mai doreste nimic de la aceasta echipa si am spus-o asta de mai de mult.
    O sa avem o echipa de pluton.

7. Cu parere de rau va spun . Am vazut meciul tur pe care l-ati castigat la Calarasi, echipa arata mai bine.

Succes!

8. @Stefan; ce se intampla la vestiar nimeni nu stie. Ai jucator roman de nationala si-l tii pe dreapta. Cat va fi acest antrenor jucatorii nu vor percuta. Revin, vestiar.

9. Nu am fost la meci si ma uit doar pe statistica. Remarc doua aspecte – portarii lor au avut cu 50% mai multe interventii reusite decat ai nostri, iar pivotii nostri sunt de-a dreptul catastrofali. Sunt departe de a fi fan Garalda, dar cand un pivot da un gol la sapte aruncari nu mai e vina antrenorului!
    Ganditi-va doar ca pivotii nostri ar fi avut macar 50% procentaj (ceea ce e destul de slab pentru postul asta) sau ca portarii ar fi avut cam acelasi numar de interventii ca cei adversi. Mai discutam ceva acum? Spuneam ca a fost o victorie la pas (4-5 goluri) chiar daca jocul nu a convins pe deplin.
    PS – ca veni vorba, parerea mea este ca Tokic are mari sanse sa nu mai fie cel mai slab jucator din lotul Stiintei de cand a fost adus Stan.

1. Te inseli. Cel mai slab jucator din lotul Stiintei este,din pacate,Dragos Iancu. atat pe faza de aparare cat si pe pivot,este o umbra a jucatorului de acum 2 ani.

2. perfect adevarat!pivotul lor s-a plimbat prin apararea noastra cum a vrut iar din pacate pivotul nostru a ratat mult,mult prea mult ..se vede ca Dragos vrea…acum mai e chestie si de talent:Gurkovski ala al noastru de acu’ cativa ani dadea in poarta tot ce prindea…scapa cu portarul si stiai ca e gol,acum cand scapa ai nostri cu portarul te fac sa inchizi ochii si sa te rogi sa nu o dea ori in portar,ori in bara ,ori incearca o bolta care se duce afara…iar asta e suficient ca sa faca diferenta intr-un meci!