Handbal masculin / Remiză pe terenul penultimei clasate din Liga Națională

CSU Suceava - Stiinta MD BacauÎn singurul joc de verificare din această iarnă, vicecampioana României a terminat la egalitate pe terenul penultimei clasate din Liga Națională, CSU Suceava, echipă lipsită de trei jucători de bază, Petrea, Tîrzioru și Popovici. Într-un meci în care Mateo Garralda a ales să experimenteze diverse formule de echipă, Știința a condus la pauză cu 16-13, a avut 30-26 în minutul 55, însă n-a mai marcat în ultimele 5 minute, iar partida s-a încheiat la egalitate, 30-30. Cele două formații au convenit să mai dispute o repriză de 20 de minute, pe care băcăuanii au câștigat-o cu 17-11. La Știința a debutat Ioan Stan, autor a 6 goluri, Tin Tokic a dezamăgit din nou, în timp ce Florin Dospinescu n-a jucat, fiind accidentat.

“Pentru noi este primul meci şi cred că singurul până la începerea campionatului. Am încercat să rulăm tot lotul, să îl integrăm pe nou-venitul Stan şi pe jucătorii mai tineri şi să ne readucem aminte schemele noastre. A fost un meci test ok. Suceava a fost un adversar potrivit pentru că nu mai jucăm cu ei în acest campionat”, a declarat Sorin Bîrză pentru gazetasv.ro. Știința Municipal Dedeman Bacău a evoluat în alcătuirea: Erhan, Grigoraş, Tamaş – Pinnonen (6 goluri), Bondar (6), Stan (6), Câmpan (6), Rotaru (4), Masachs (4), Vartic (4), Iancu (3), Raţă (3), Celestin (2), Păunică (1), Moisă (1), Carali (1), Johannson, Tokic.

Un comentariu la „Handbal masculin / Remiză pe terenul penultimei clasate din Liga Națională”