Declarații după Știința Bacău – CSM București 3:0

Florin GrapaFlorin Grapă: ”Primul set l-am câștigat la mustață, nu știu ce s-ar fi întamplat dacă pierdeam acel set. CSM-ul este o echipă bună și își mai aduc încă o jucătoare foarte bună. Ne va fi greu anul acesta, însă eu nu cedez. Mi-e greu să spun, dar cred că și faptul că jucăm în Liga Campionilor cu echipe puternice își spune cuvântul. Dacă tot am deschis acest subiect, eu sunt supărat că nu jucăm la fel și în Liga Campionilor, deoarece noi nu avem ce pierde. Poate acolo servesc adversarii altfel, sunt mai multe lucruri, însă noi ar trebui să jucăm așa cum am făcut-o azi. Eu spun că ambele echipe am făcut o propagandă extraordinară voleiului după meciul de astăzi. Sunt convins că în evoluția lui Albu a contat și faptul că i-am adus o dublură pe post. Dacă aș avea puterea financiară să mai aduc un secund cred că ar fi extraordinar, eu încă mai sper. Mi-aș dori mult să joace echipa așa, chiar dacă pierdem meciul, deoarece dacă pierdeam astăzi eu cred că eram supărați doar pentru că am pierdut. Fetele au jucat, s-au bătut, nu am ce să le reproșez. Au fost și niște mingi bâlbâite pe care dacă nu le greșeam poate am fi câștigat mai clar, însă de aceea e frumos sportul. Blocajul a mers astăzi mai bine decât de obicei, însă blocajul se leagă de serviciu și eu spun că am servit și un pic mai bine decât alte dăți. În deplasare, dacă nu servești bine îți este foarte greu să câștigi împotriva echipelor bune. Cu siguranță că vom continua să facem această tombolă și la meciurile din Champions League, iar acest lucru va deveni un obicei.”

Miroslav AksentijevicMiroslav Aksentijevic: ”În primul rând, vreau să felicit echipa din Bacău, care cu siguranță merită această victorie. Am avut șansa noastră în primul set, dar nu am reușit să profităm de ea. Aceasta este o victorie mare pentru gazde, deoarece au jucat la un nivel foarte înalt și cred că este primul lor meci din întrecerile interne pe care îl joacă la un asemenea nivel. La acest lucru se adaugă experiența meciurilor din Liga Campionilor, iar acest lucru s-a văzut prin faptul că Bacăul a profitat de fiecare șansă pe care le-am acordat-o. Pe teren propriu va fi foarte greu, pentru că adversarii noștri au un avans destul de mare, dar noi știm că încă ne putem califica chiar dacă va fi un meci greu. Este foarte greu ca pe tot parcursul sezonului Bacăul să poată juca la acest nivel, dar dacă vor reuși va fi foarte greu pentru toată lumea. Cu siguranță, echipa mea și alte echipe din campionat pot crește valoric până la finalul campionatului.”

Un comentariu la „Declarații după Știința Bacău – CSM București 3:0”

1. La bucuresti echipa noastra va castiga cu 3-1 .Echipa noastra este cu o clasa peste cs m .Hai STIINTA BACAU !!!.