Stiinta Bacau - CSM Satu Mare 3Chiar dacă deplasarea echipei campioane n-a început sub cele mai bune auspicii, autocarul băcăuan lovind o căprioară în drum spre Târgu Mureș, elevele profesorului Florin Grapă n-au mai cedat niciun punct, așa cum făcuseră în precedentele două deplasări. Primul set a fost unul cu răsturnări de scor. Știința a condus cu 5-2, dar gazdele au întors la 8-7 pentru ca, mai apoi, campioanele să aibă 12-9, iar ”medicinistele” să intre din nou în avantaj la time-out-ul tehnic, 16-15. Gazdele au punctat de 3 ori consecutiv, desprinzându-se la 19-15, dar băcăuanele au egalat la 19, după care mureșencele au avut 21-19 și 22-20, Știința a egalat la 22 și a valorificat prima minge de set pe care a avut-o, câștigând parțialul la 23.

În setul secund, Denisa Rogojinaru i-a lăsat locul Irinei Radu în sextetul de start, iar Florin Grapă a cerut rapid time-out, la 2-1 pentru adversare. Medicina a intrat cu 2 puncte avans la primul time-out tehnic, s-a desprins apoi la 13-10, însă Știința a egalat la 14. S-a mers cap la cap până la 17-17, după care echipa campioană a dominat finalul de set, impunându-se cu 25-19. Ultimul set a fost început furtunos de oaspete, care au condus cu 4-1, dar gazdele au cerut time-out și au întors la 5-4. Campioanele au intrat cu avans minim la primul time-out tehnic, desprinzându-se apoi la 10-7, 12-8 și 16-9, dar mureșencele au mai avut o tresărire de orgoliu, apropiindu-se la 17-21. Florin Grapă a cerut time-out, iar Știința a pus punct partidei cu 25-21.

CSU MEDICINA: Nayara Felix (12 puncte), Andreea Petra (9), Roxana Iancu (9), Florentina Ivanciu (8), Yulia Popova (5), Daniela Lupescu (1), Andreea Ispas – libero. Au mai jucat: Sonia Teianu (3), Ioana Tomic (1), Alexandra Pintea și Alexandra Cauc. Antrenor: Paul Bogdan.

ȘTIINȚA: Ioana Baciu (17), Tatiana Lupu (9), Anastasia Harelik (9), Alexandra Sobo (8), Sabina Moisa (6), Denisa Rogojinaru (5), Mihaela Albu – libero. A mai jucat Irina Radu (6). Antrenor: Florin Grapă.

Următorul meci al Științei va avea loc miercuri, 10 decembrie, în Azerbaidjan, în Champions League, cu Azeryol Baku.

4 comentarii la „Fără punct pierdut / CSU Medicina Tg. Mureș – Știința Bacău 0:3 (23-25, 19-25, 21-25)”

1. Avem o adevarata echipa de AUR , si o conducere pe masura. Mult succes in Champions Leagune cu Azeryol Baku si campionat. Sa va ajute bunul DUMNEZEU!!!.