Rușinică / Steaua Alexandrion București – Știința MD Bacău 34-27 (17-11)

Stiinta Bacau - Steaua Bucuresti (21)
Știința Municipal Dedeman Bacău a pierdut, miercuri după-amiază, pe terenul Stelei, după un joc slab, înțesat de greșeli. La evoluția modestă a vicecampioanei s-a adăugat și un arbitraj potrivnic, dar asta nu scuză înfrângerea, ci poate doar diferența de scor.

Băcăuanii au început bine partida, având 3-0 în min. 4, dar au reușit să stea la cârma jocului doar până în min. 11. Din acel moment, băcăuanii s-au pierdut, nemaireușind să marcheze timp de 8 minute. În ultimele 5 minute ale primei reprize, oaspeții au pierdut foarte ușor posesia mingii, steliștii intrând la pauză cu un avantaj de 6 goluri.

În a doua repriză, vicecampionii au oferit un recital de greșeli neforțate, cu Pinnonen în prim-plan, gazdele reușind să facă difetența maximă în min.36: 21-12. Un minut mai târziu, Alonso l-a lovit intenționat în zona gâtului pe Vancea (poliță plătită pentru o intrare precedentă mai bărbătească a stelistului) și a scăpat doar cu eliminare de 2 minute. În minutul 40, banca tehnică a Științei a primit o eliminare de 2 minute pentru proteste repetate, acuzând faptul că arbitrii nu au dat roșu direct la un fault mai dur al unui stelist. Mateo Garralda a continuat să protesteze la adresa arbitrilor, căutându-și parcă un alibi pentru înfrângerea fără drept de apel. E adevărat, Arsene ar fi meritat un cartonaș roșu pentru brutalitatea comisă asupra lui Rotaru, dar arbitrii îl iertaseră anterior pe Alonso de aceeași sancțiune. Și ce pretenții să mai ai de la jucători, când pe bancă nervii zburdă liber și lasă echipa în inferioritate ?
Pe final, băcăuanii au părut resemnați și au renunțat la luptă, dând cu piciorul ocaziei de a se apropia de vârful clasamentului. Iar dacă, după partida de la Odorhei, parcă zăream luminița de la capătul tunelului, aceasta a dispărut la loc.

Evoluția scorului: 2-3 (5), 5-6 (10), 7-6 (15), 11-8 (20), 13-10 (25), 17-11 (30), 20-12 (35), 22-15 (40), 24-17 (45), 30-22 (50), 32-24 (55), 34-27 (60).

Steaua: Țenghea (12 interv.), Laufceac (2) – Corso Gomez (6 goluri / 6 aruncări), Vancea (6/9), Georgescu (5/10), Salinas (5/10), Juverdianu (4/5), Szoke (4/6), Pârâianu (3/6), Nistor (1/2), Rudovic, Arsene, Vlad Ștefan. Antrenor: Viorel Mazilu.

Știința: Tamaș (5 interv.), Grigoraș (7 interv.) – Rotaru (6/8), Alonso (5/9), Bondar (3/4), Dospinescu (3/4), Johannson (3/4), Masachs (3/4), Celestin (1/4), Tokic (1/4), Pinnonen (1/6), Iancu (1/1), Vartic (0/1), Păunică (0/1) Ramba (0/1). Antrenor: Mateo Garralda.

Aruncări de la 7 m. (transformate): 4 (3) – 5 (4)

Eliminări de 2 minute: 3 – 5.

Arbitri: Adrian Nacu și Adrian Rucoi.

4 comentarii la „Rușinică / Steaua Alexandrion București – Știința MD Bacău 34-27 (17-11)”

1. Dupa 9 etape se pot face anumite analize privind fiecare compartiment, jocul in asamblul sau. Poarta este buna in proportia cat este sustinuta si de aparare, apararea este mult mai slaba fata de anii precedenti, de aici rezultand si multele goluri pe care le primim in fiecare meci si de aceea nici nu mai avem nici multe contraatacuri sau atacuri in faza a doua. Pe faza de atac se fac foarte multe greseli de pase, determinand contraatacuri a adversarilor si nici reprierea noastra nu mai este asa rapida. Pe faza de atac avem iar f putine scheme cu pivotul sau cu extremele. sincer cred ca anul acesta ar trebui sa-i lasam pe jucatorii tineri si pe cei noi veniti sa joace mai mult ca sa se omogenizeze lotul si sa prinda experienta mai multa si pe cei cu state mai vechi sa-i folosim in ehf pt a ajunge in grupe, caci si anu acesta s-au cam facut transferuri cam naspa. O sa fac acum o analiza pe posturi: Poarta este bunicica: Tamas, Grigoras si Erhan avand cam in fiecare meci 15 mingi scoase, poate ar trebui sa joace mai mult erhan ca sa prinda experienta. Pivotii Iancu si Johannson sunt destui de buni in faza de aparare dar au o contributie mica pe faza de atac: fac putine culoare pt interi si coordonatori, scot putine aruncari de la 7m, rateaza f mult cand sunt singuri cu portarii adversi(mai ales Johan); o parere personala este sa ramana unul din cei 2 si sa se aduca un pivot bun pe faza de atac si sa primeasca mai multe sanse Carali! extrema dreapta este dominata in continuare de Bondar care din pacate nu prea are concurenta si astfel nici nu prea a mai progresat, caci Masachis nu este peste el: si aici ar trebui folosit mai des Tarita! In inter dreapta Alonso este cel mai mare castig, fiind un jucator ce isi asuma anumite faze si se vede ca ne bazam pe aruncarile sale; Celestin este in scadere de forma fata de anu trecut, caci se incearca prea mult cu el in faza de atac, el trebuind sa ramana pe faza de aparare si pe faza a doua a contraatacurilor. La coordonatori Rotaru nu are nici el rival, bazandune f mult pe patrunderile sale sau aruncarile sale de la linia de 9m, noul venit Pinnonen fiind f mult incercat ca inter dr. La extrema stanga Dospinescu, Paunica sunt titulari cu schimbul dar parca regresand de la un sezon la altul, iar campan nici nu a jucat deci este iar un transfer pe care nu-l inteleg(frumos spus) din multele siruri care s-au facut, caci daca aduci un jucator atunci macar sa fie mai bun ca titularii, daca nu dai sansa tinerilor de la echipa a doua. In pozitia de interi dreapta avem mari probleme: Ramba inca nu joaca la capacitate de 100%, Tokici este slab(atat in aparare unde primim multe goluri pe parte lui, cat si in atac avand f multe ratari), iar Vartici a jucat putin alternand momentele cand reuseste executii frumoase cu cele cand rateaza f mult. asta este parerea mea dupa 9 etape scurse din acest campionat si dupa cum am vazut eu prestatiile echipei….sper sa ma insel dar daca anul acesta terminam pe locul 6 este bine! Pana la urma important este sa fim alaturi de echipa si cand este in dificultate:HAI STIINTA!
    PS: scuze daca am scris gresit numele jucatorilor!