Gură de oxigen / Știința MD Bacău – HC Vaslui 26-19 (12-9)

Stiinta Bacau - HC Vaslui (1)

Vicecampioana României a obținut duminică seara o victorie ce îi era necesară ca aerul, după două înfrângeri consecutive și înainte de o deplasare infernală la Odorhei. Omul meciului a fost Răducu Tamaș, al cărui procentaj de 50% a le-a făcut colegilor viața mai ușoară, mai ales într-un final în care arbitrii constănțeni Georgescu și Moldoveanu o luaseră razna.

Mateo Garralda a jucat mai tot meciul cu linia de metri cu medie de 1,85 metri (Rotaru, Pinnonen, Alonso) și de data asta i-a ieșit, cei trei înscriind 12 goluri. Extrem de spectaculos a fost Alonso, ale cărui goluri, înscrise în momente delicate, au fost adevărate perle, fapt pentru care arbitrii i-au arătat direct cartonașul roșu în minutul 51, după o fază dubioasă. Spaniolul a pătruns pe extrema dreaptă, iar arbitrii au dictat (corect) forțare în atac, Alonso a trântit mingea pe podea (acuzând că a primit o lovitură cu cotul), fără a-l atinge pe Bujor, iar pentru așa ceva a primit direct cartonașul roșu. O decizie abuzivă, alături de multe altele în favoarea Vasluiului, care ar fi putut întoarce soarta jocului. Îi cerem, pe această cale, lui Alin Cârligeanu, să revadă partida și să dispună măsuri în consecință împotriva numiților Georgescu și Moldoveanu.

Revenind la meci, acesta a început pentru Știința cu două pase la intercepție ale lui Celestin și, mai apoi, cu dificultăți evidente pe atacul pozițional. Din fericire, însă, apărarea a funcționat foarte bine, Bondar a marcat și din colțul terenului, iar Răducu Tamaș a dat recital între buturi. Pe acest fond, băcăuanii au intrat la cabine după trei goluri consecutive înscrise în ultimele două minute, unul al căpitanului Rotaru și două ”bijuterii” ale lui Alonso.

După pauză, aspectul jocului a rămas același, cu Știința conducând în permanență la 2-3 goluri. A intervenit, apoi, incidentul din minutul 51, după care vasluienii s-au apropiat la un gol (18-19, min. 53), însă vicecampionii au gestionat bine momentul, înscriind de două ori la rând prin Pinnonen și Dospinescu. Pe final, încurajați frenetic de un public fierbinte, Tamaș a fost de neînvins, iar băcăuanii s-au dezlănțuit pe contraatac, ducând scorul final la o diferență cam aspră față de cele petrecute pe teren.

Evoluția scorului: 0-2 (5), 4-3 (10), 4-5 (15), 7-7 (20), 8-8 (25), 12-9 (pauză), 13-10 (35), 15-12 (40), 17-13 (45), 19-16 (50), 21-18 (55), 26-19 (final).

ȘTIINȚA: Răducu Tamaș (17 intervenții), Ștefan Grigoraș, Valeriu Erhan – Marius Bondar (7 goluri / 9 aruncări), Ionuț Rotaru (4/7), Victor Alonso (4/6), Mikk Pinnonen (4/10), Florin Dospinescu (3/5), Martin Johannson (2/2), Dragoș Iancu (1/1), Josep Masachs (1/1), Alin Câmpan, Michelin Celestin (0/2), Tin Tokic (0/2), Ionuț Ramba (0/1). Antrenori: Mateo Garralda și Sorin Bîrză.

HC VASLUI: Bogdan Pralea (10 interv.), Emilian Marocico (5 interv.) – Călin Hagiu (6/12), Dragoș Soare (3/4), Sandu Iacob (3/6), Mădălin Țuțu (3/10), Marius Ignat (2/2), Gabriel Cotinghiu (1/3), Mihai Bujor (1/1), Gabriel Bujor (0/2), Sabin Ignat (0/2), Ioan Stan (0/2), Andrei Bejinariu, Alin Roșu, Marius Ragea. Antrenor: Leonard Bibirig.

Aruncări de la 7 metri (transformate): 3 (3) – 6 (6).

Eliminări de 2 minute: Tokic (19, 37), Dospinescu (25), Iancu (35), Bondar (44) / Țuțu (24, 34), Bejinariu (29).

Cartonaș roșu: Alonso (direct, min. 51).

Arbitri: Adrian Georgescu și Mihai Moldoveanu.

2 comentarii la „Gură de oxigen / Știința MD Bacău – HC Vaslui 26-19 (12-9)”

1. Sa nu se mai delege arbitri din orasele care trag la titlul .Ce masuri va lua Federatia Romana de handbal cu cei doi arbitri ????. Au tras pentru constanta si Vaslui. Succes in continuare echipei. Forta STIINTA DEDEMAN BACAU!!!!!.