Fotbal, Liga a II-a / Săgeata Năvodari – Sport Club Bacău 2-1 (1-0)

SC Bacau - Farul Constanta 14Sport Club Bacău a mai bifat duminică o înfrângere în campionatul Ligii a II-a, pe terenul liderei Săgeata Năvodari. Gazdele au deschis scorul în minutul 19, după un penalty executat de Vezan și apărat de Petrariu, mingea a ajuns la executantul loviturii, acesta reușind să puncteze din a doua încercare. Băcăuanii au egalat în minutul 57, atunci când Bogdan Rusu, de-abia introdus în locul lui Curiliuc, a reluat în plasă o centrare a lui Vraciu. Golul victoriei echipei de pe litoral a fost înscris de Cr. Ganea, în minutul 79, cu un șut plasat din careu.

SĂGEATA: Albuţ – Cârjă, Pătraşcu, R. Damian, Bruninho – Cervera, Stana – Gorovei (74 Eloy), Vezan (90 Bărbulescu), Cr. Ganea (84 Muzac) – Srdic. Antrenor: Cătălin Anghel.

SC BACĂU: Petrariu – Mihălăchioae, Adăscăliţei, Burcă, Sascău (80 Luncanu) – Vraciu, Taban, Cl. Tudor (82 Dumitriu), Hurdubei – Curiliuc (56 B. Rusu), B. Ungureanu. Antrenor: Cristi Popovici.

Arbitru: Adrian Illyeş (Ploieşti); Asistenţi: Cosmin Vatamanu şi Mihăiţă Necula (ambii din Bucureşti).

Celelalte rezultate ale etapei a V-a: CS Balotești – Rapid CFR Suceava 1-2, CF Brăila – Academica Argeș 2-0, FCM Dorohoi – FC Voluntari 1-4, Farul Constanța – Gloria Buzău 4-0 și Unirea Slobozia – ACS Berceni 3-3.

Clasament Liga a II-a

Etapa a VI-a (4 octombrie): Rapid CFR Suceava – Unirea Slobozia, SC Bacău – CS Balotești, Academica Argeș – Săgeata Năvodari, FC Voluntari – CF Brăila, Gloria Buzău – FCM Dorohoi și Farul Constanța – ACS Berceni.

2 comentarii la „Fotbal, Liga a II-a / Săgeata Năvodari – Sport Club Bacău 2-1 (1-0)”

1. Dupa o saptamana „de liga 1″ (meciurile cu Ceahlaul si Sageata, aceasta din urma, proaspat retrogradata), Bacaul ar trebui sa traga linie. Si datorita faptului ca de-abia a venit Popovici, acesta avand o zi de pregatire pentru Cupa si doua pentru liderul Sageata (drumul nu se pune). Teoretic, ar trebui sa vina meciuri mai usoare. Cu Tanase nu ar fi fost nicicum usoare. Ramane de vazut cat de repede poate Popovici sa imbunatateasca ceva. Adica sa realizeze un joc combinativ (daca se poate, cu pase din prima, cum realiza Steaua’86) si cu surprinderi ale adversarei, renuntand la jocul previzibil al lui Tase si la 1-4-2-3-1 care crea nesiguranta, prin descoperirea dispozitivului si ruperea mijlocului. Putin a mai lipsit (20 de secunde) pentru o victorie acasa cu cea care a batut Steaua, la Bucuresti. Alt ghinion, la penalty-ul de la Sageata… Nu-i nimic. Timp este sa se construiasca ceva. In clasamentul adevarului, cu (-1) sunt 3 echipe, deci locurile 6-8. Daca bate etapa viitoare, acasa, cu ‘puternica” Balotesti, poate fi pe locul 6, …si daca sunt si celelalte rezultate in limita normalului. Cred ca Popovici poate aduce ceva in bine. Eu am rabdare…