Handbal masculin / Locul 3 pentru Știința MD Bacău la Cupa Municipiului Vaslui

Stiinta Municipal Dedeman Bacau
Pornită din postura de favorită principală a turneului de la Vaslui, Știința Municipal Dedeman Bacău a terminat competiția pe locul al treilea. După ce, vineri seara, băcăuanii au trecut lejer de CSU Suceava (32-24), sâmbătă la prânz, echipa pregătită de Mateo Garralda a întâlnit Steaua în finala mică.

Știința a avut din nou o primă repriză mai puțin reușită, preluând conducerea abia în minutul 17. Grigoraș și Câmpan au fost cei mai buni oameni ai vicecampioanei în primele 30 de minute, presărate din nou cu multe greșeli neforțate. Cu un Alin Câmpan dezlănțuit și în repriza secundă, echipa băcăuană s-a desprins treptat și a câștigat fără probleme.

Mateo Garralda a ales din nou să folosească formule diferite în cele două reprize, cu excepția postului de extremă stângă, acolo unde Câmpan a rămas în teren 60 de minute și a celui de inter stânga, unde Tokic și Vartic s-au ”rotit”. Astfel, în prima repriză, Știința a jucat cu Grigoraș în poartă, Pinnonen la coordonare (schimbat cu Carali pe faza defensivă), Gorenac și Tokic (Vartic) interi, Tărîță și Câmpan extreme și Johannson pivot. În repriza a doua, băcăuanii au evoluat cu Erhan în poartă, Rotaru centru (Johannson în apărare), Vartic (Tokic) și Celestin interi, Bondar și Câmpan extreme și Iancu pivot. Unul din aspectele îngrijorătoare este ușurința cu care handbaliștii vicecampioanei sunt eliminați, în partida cu Steaua ei primind 10 eliminări de 2 minute!

Ultimele jocuri de verificare ale Științei înainte de startul sezonului oficial (Supercupa României, 26 august) vor avea loc pe 22-23 august, la Cupa Municipiului Bacău, la care vor mai participa Dinamo București, HC Vaslui și Dunărea Călărași.

ȘTIINȚA MD BACĂU – STEAUA BUCUREȘTI 34-29 (15-14)

Evoluția scorului: 3-3 (5), 4-6 (10), 6-7 (15), 10-8 (20), 13-11 (25), 15-14 (30), 18-16 (35), 22-18 (40), 24-21 (45), 28-23 (50), 30-26 (55), 34-29 (final).

ȘTIINȚA: Grigoraș (11 interv.), Erhan (3 interv.) – Câmpan (13 goluri / 14 aruncări), Tokic (5/7), Vartic (3/4), Rotaru (2/2), Carali (2/2), Pinnonen (2/4), Bondar (2/3), Celestin (2/3), Johannson (1/2), Iancu (1/1), Gorenac (1/4), Tărîță (0/2). Antrenor: Mateo Garralda.

STEAUA: Țenghea, Petrilă – Georgescu (7 goluri), Vancea (4), Salinas (3), Vlad (3), Szoke (3), Corzo Gomez (2), Hrimiuc (2), Nistor (2), Ștefan (2), Juverdianu (1), Macovei, Arsene. Antrenor: Viorel Mazilu.

2 comentarii la „Handbal masculin / Locul 3 pentru Știința MD Bacău la Cupa Municipiului Vaslui”