Fotbal/ S.C. Bacău – Aerostar Bacău 9-1 (3-0), în meci amical

fotbal sc bc-aerostar 022

Meciul de miercuri seara de pe „Letea” a fost o copie aproape fidelă a meciului disputat în urmă cu aproape o săptamână. Astfel cei aproape 50 de spectatori prezenţi la meci, din care o mare parte au fost puştani încântaţi de noul loc găsit pentru a-şi petrece după-amiază, au asistat la o partidă în care cei de la Aerostar au facut din nou figuraţie.

Începutul de meci a fost unul echilibrat. R. Gheorghe şi Furtună au încercat în câteva rânduri poarta lui Ştirbu însă fără succes. De partea cealaltă, elevii lui Viorel Tănase au fost mai periculoşi pe contre unde Strugariu s-a aflat mai mereu la originea tuturor acţiunilor periculoase. Scorul a fost deschis în minutul 18 de Predoiu care a şutat plasat la firul ierbii fără şanse pentru Petrache. Dumitriu a majorat scorul în minutul 24 cu o torpilă la vinclu, iar Curiliuc a stabilit scorul pauzei în minutul 36, servit excelent în faţa porţii de Strugariu.

Repriza a doua a început de la 4-0 după ce B. Ungureanu, care pare de neoprit în amicale, a înscris cu un şut la colţul lung. Jucatorii antrenaţi de Cornel Elisei au avut o zvâcnire de orgoliu în minutul 49, atunci când Pavel s-a distrat ca în curtea şcolii cu Burcă înscriind mai apoi cu lejeritate în poarta lui Petrariu. De aici a urmat o avalanşă de goluri dupa cum urmează: B.Rusu ’65, Hurdubei ’70, Ungureanu ’75, B.Rusu ’84, Hurdubei ’87.

Sport Clubul bifează din nou o victorie la scor în faţa Aerostarului. Victorie irelevantă în condiţiile în care S.C.-ul a dispus de două echipe în amicalul de astazi, net superioare adversarilor. Testul concludent urmează sâmbătă când jucătorii pregătiţi de Viorel Tănase vor întoarce vizita celor de la FCM Suceava.

SC Bacău (repriza 1): Știrbu -Luncanu, Adăscăliței, Lozneanu, Sascău-Dumitriu, Taban-Căinari, Curiliuc, Strugariu-Predoiu.

SC Bacău (repriza 2): Petrariu-Mihălăchioae, Lozneanu (Dumitriu), Burcă, Miron-Cl. Tudor, Țuțu-Hurdubei, B. Rusu, Căinari (Popa)-B. Ungureanu

3 comentarii la „Fotbal/ S.C. Bacău – Aerostar Bacău 9-1 (3-0), în meci amical”

1. FOSTUL FC CLINCENI NU A OBŢINUT ÎNCĂ AVIZUL DE A SE MUTA LA PITEŞTI
    LPF 2 a decis sistemul de promovare-retrogradare. Fortuna şi Academica Argeş, posibil schimb de locuri
    serii, va mai retrograda una dintre echipele de pe locul 10, în urma
    unui baraj între ele. În total vor retrograda cinci echipe”, a declarat preşedintele LPF 2, Auraş Braşoveanu.
    Schimbări în componenţa seriilor Ligii 2
    În cadrul întâlnirii dintre reprezentanţii Ligii a II-a, s-a pus
    problema faptului că Seria Vest, din care face parte FC Olt Slatina,
    este mai puternică decât cealaltă. În urma discuţiilor, s-a ajuns la un
    acord ca în fiecare grupă să fie distribuite câte trei nou-promovate.