Norocoși în continuare / Unirea Slobozia – SC Bacău 2-0 (0-0)

Unirea Slobozia - SC Bacau (2)
Chiar dacă titlul articolului pare ciudat, el reflectă un adevăr: deși a pierdut la Slobozia, Sport Club Bacău a avut din nou noroc cu carul, deoarece contracandidatele sale la locul 6 s-au împiedicat. Revenind la partida de miercuri, echipa băcăuană a avut câteva bune situații de a deschide scorul, însă Burcă (min. 44), Hurdubei (min. 47) și Miron (min. 51) au greșit de puțin ținta. De asemenea, în minutul 66, Toma a scos de pe linia porții lovitura de cap expediată de Lozneanu.
Gazdele au înscris primul gol în minutul 72 într-un context oarecum comic, fiindcă arbitrul de rezervă se pregătea să ridice tăblița care indica schimbarea lui Florea, acesta a luat o acțiune pe cont propriu în aripa stângă și a marcat cu un șut din unghi. Asta nu l-a salvat de schimbare, dar i-a adus urale din partea asistenței. S-a făcut 2-0 în minutul 77, atunci când Coconașu a transformat în gol o lovitură liberă de la circa 18 metri.
Pentru Sport Club urmează meciul de pe teren propriu cu CF Brăila, în care are nevoie de victorie pentru a fi sigură de calificarea în play-off.

Unirea Slobozia: Măstăcan – Stan, Tudorache, Soare, Toma – Macare, Ivaşcă (58 Coconașu) – Ibrian, Bolat, Florea (73 Ursu) – E. Nanu. Antrenor: Adrian Mihalcea.

SC Bacău: Petrariu – Mihălăchioae, Burcă, Lozneanu, Sascău (61 Luncanu) – Căinari, Taban (78 Dumitriu), Cl. Tudor, Miron (75 B. Ungureanu) – B. Rusu, Hurdubei. Antrenor: Viorel Tănase.

Arbitru: Dragoș Istrate (București). Asistenți: Florin Păunescu (Rm. Vâlcea) și Gabriel Stroe (Pitești).

Celelalte rezultate ale etapei a 25-a: Rapid București – Rapid CFR Suceava 5-1, Farul Constanța – Dunărea Galați 0-2, CSMS Iași – ACS Berceni 4-1, FC Clinceni – Gloria Buzău 2-2 și CF Brăila – Unirea Tărlungeni 1-0.
Clasament Liga a II-a, seria I
Etapa a 26-a (sâmbătă, 12 aprilie): Dunărea Galați – Rapid București, ACS Berceni – Farul Constanța, Gloria Buzău – CSMS Iași, Unirea Tărlungeni – FC Clinceni și SC Bacău – CF Brăila. Unirea Slobozia și Rapid CFR Suceava stau.
Unirea Slobozia - SC Bacau (1)

Unirea Slobozia - SC Bacau (3)

Unirea Slobozia - SC Bacau - Viorel Tanase

3 comentarii la „Norocoși în continuare / Unirea Slobozia – SC Bacău 2-0 (0-0)”

1. Tase, inloc sa joace clasic, in formatie 4-4-2, cu Mihalachioaie, Lozneanu, Luncanu, Sascau-Intuneric, Cainari,Husein, Taban-Ungureanu, Hurdubei , el joaca in fiecare meci numai SF-uri:4-5-1 cu Burca si Tudor titular care nu prea demonstreaza ceva cand joaca , sau 4-2-3-1, cu care joaca echipe precum Steaua, Borussia etc.