Amical încrâncenat / Știința MD Bacău – CSU Suceava 32-23 (12-11)

Stiinta Bacau - CSU Suceava
Profitând de pauza competițională cauzată de reunirea echipei naționale, Știința și CSU Suceava au disputat vineri seara un joc de verificare pe terenul vicecampioanei. Condusă de pe bancă de Sorin Bîrză, echipa băcăuană a evoluat fără cei șase internaționali plecați la loturi dar și fără alți câțiva accidentați. Din păcate, unii dintre jucătorii ambelor formații n-au înțeles noțiunea de amical și au dus duelurile fizice mult dincolo de limitele regulamentului. Așa se face că, în fiecare repriză, s-au dictat câte 7 eliminări, enorm pentru un meci de pregătire. Bine măcar că nu au fost accidentări.
După o primă repriză echilibrată, în care gazdele au înscris mai bine de jumătate din goluri din aruncări de la 7 metri, corect acordate de altfel, băcăuanii s-au desprins treptat în mitanul secund și au câștigat la pas.

Evoluția scorului: 2-2 (5), 4-5 (10), 6-8 (15), 8-9 (20), 10-11 (25), 12-11 (pauză), 16-13 (35), 18-14 (40), 22-16 (45), 25-18 (50), 29-21 (55), 32-23 (final).

ȘTIINȚA: Grigoraș, Erhan – Bondar (10 goluri), Da Silva (6), M. Bujor (3), Zacaciurin (3), Carali (2), Rusia (2), Cotinghiu (2), G. Bujor (2), Celestin (1), Păunică (1), Tărîță. Antrenor: Sorin Bîrză.

CSU SUCEAVA: V. Tcaciuc, Spiridon, Ilii – Bahan (5), Roșu (4), Panait (3), Tîrzioru (3), Ciubotariu (2), Neniță (1), Eros (1), Lazurcă (1), Dumitraș (1), Lețu (1), Petrea (1), Negrușeri. Antrenor: Răzvan Bernicu.

2 comentarii la „Amical încrâncenat / Știința MD Bacău – CSU Suceava 32-23 (12-11)”

1. În măsura în care comentariile n-au nicio legătură cu articolul sau încearcă să ofere lecții de jurnalism, e cenzură !