Fotbal, Liga a II-a / ACS Berceni – Sport Club Bacău 4-1 (1-1)

SC Bacau - ACS Berceni (11)
Sport Club Bacău a pierdut la scor partida disputată în deplasare în etapa intermediară de miercuri, pe terenul vecinei de clasament ACS Berceni. Meciul a început cât se poate de bine pentru băcăuani, care au deschis scorul în minutul 2, prin golul înscris de Mihălăchioae dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri. Același jucător a fost eliminat în minutul 40 după un fault comis în postură de ultim apărător, iar gazdele au egalat dintr-un penalty transformat de Fâșie în minutul 42.

În repriza secundă, echipa ilfoveană a mai punctat de trei ori, prin Stan (min. 47, cu capul), Ștefan (min. 76, șut din 16 metri) și Nistor (min. 79, lovitură de cap), învingându-i pe elevii lui Viorel Tănase pentru a doua oară în sezonul regulat. Gloria Buzău s-a apropiat acum la 2 puncte, dar sâmbătă vine la Bacău pentru un meci decisiv privind soarta ultimei echipe care va accede în play-off.

ACS Berceni: Meilă – Feraru, E. Nicu, Fâşie, Pazon – Al. Stan, Al. Radu (66 V. Ștefan), Ghinea (78 Bitez), G. Mihai (31 A. Nistor) – Pădureţu, Bădăuţă. Antrenor: Marin Dragnea

SC Bacău: Petrariu – Mihălăchioae, Adăscăliţei, Lozneanu, Luncanu (73 Curiliuc) – Dumitriu (80 Strugariu) – Husein, B. Rusu, Cl. Tudor, Miron – B. Ungureanu (43 Șchiopu). Antrenor: Viorel Tănase.

Celelalte rezultate ale etapei a 22-a: Rapid București – Unirea Slobozia 0-1, Rapid CFR Suceava – FC Clinceni 1-3, Dunărea Galați – CF Brăila 0-1 și Gloria Buzău – Unirea Tărlungeni 2-1. CSMS Iași și Farul Constanța au stat.
Clasament Liga a II-a, seria I
Etapa a 23-a (29 martie): CSMS Iași – Rapid CFR Suceava, FC Clinceni – Dunărea Galați, CF Brăila – ACS Berceni, SC Bacău – Gloria Buzău și Unirea Slobozia – Unirea Tărlungeni. Rapid București și Farul Constanța stau.

5 comentarii la „Fotbal, Liga a II-a / ACS Berceni – Sport Club Bacău 4-1 (1-1)”

1. Sistemul de desfăşurare a(l) campionatului este următorul: campionat, fiecare cu fiecare, tur-retur, în total 26 de etape, respectiv 22 de etape. La finele sezonului regulat, ocupanta locului 13 din seria cu 13 echipe va retrograda în Liga a 3-a, ediţia 2014-2015. În continuare, se va juca în sistem play-off (locurile 1-6) şi, respectiv, play-out (locurile 6-12) – adică 10 etape, pornindu-se cu punctajul realizat, în cadrul sezonului regulat, în jocurile directe între echipele respective.
    De aceea era important sa nu piarda azi si la Clinceni. Sunt doar sanse matematice de promovare de pe locul 2 din play-off. Sau falimentul Rapidului si jocul rezultatelor, defavorabil(e) pentru Iasi, Slobozia.

2. Mai degraba iti sustii echipa decat sa speri la raul altuia. Ah, probabil tii si cu Steaua, nu? Mai presus de tot, conteaza rezultatele…

3. Rapidul e in faliment de mult timp, numai ca s-au tras si se mai trag sforile. FCM-ul tot la fel a fost, dar nici macar nu a incercat cineva sa-l salveze. Atunci sa se faca o liga a fantomelor: Urziceni, Progresul, FC Arges, FCM Bacau, Rapid, U Craiova, Victoria, FC Baia-Mare, Corvinul etc. Dar cine le sustine financiar ?