Stiinta MD Bacau - HCM Constanta
Știința Municipal Dedeman Bacău a scăpat printre degete ocazia de a reveni acasă cu primul trofeu din istoria echipei, pierzând finala Cupei României după un meci de infarct. O înfrângere cu gust amar, dat fiind faptul că băcăuanii aveau un avantaj de 7 goluri în minutul 50 și nu au știut să-l gestioneze.

Vicecampioana a avut o primă repriză aproape perfectă, cu o apărare exemplară și cu un atac performant, nu mai puțin de 8 jucători de câmp regăsindu-se pe lista marcatorilor în primele 30 de minute. Evoluția bună a băcăuanilor a continuat și în primele 20 de minute ale reprizei secunde, după care în tabăra Științei s-au instalat haosul și degringolada, fără gol înscris timp de mai bine de 10 minute. Constănțenii au început să se apere avansat, 4 plus 2, aspect care s-a dovedit câștigător pentru campioni, care au revenit incredibil și au egalat de la 20-27! Colin Voica și jucătorii săi au intrat în vrie, greșelile tehnice s-au ținut lanț dar, cu toate astea, Știința a primit un 7 metri cu 14 secunde înainte de finalul primelor 60 de minute, în urma unei faze controversate. Ramba făcuse un fault în atac nesancționat de arbitri, constănțenii au luat foc, Toma a văzut cartonașul roșu iar Sundovski a primit eliminare la bancă și a vrut chiar să-și scoată echipa de pe teren. La fel de-adevărat este, însă, și faptul că, anterior, Angelovski avusese două placaje de rugby nepenalizate. Ghiță a transformat aruncarea de la 7 metri, iar vicecampionii trebuiau să țină de rezultat 14 secunde în superioritate numerică. Din păcate, n-au reușit, Criciotoiu a găsit un culoar, a fost placat de Rusia, 7 metri transformat de Șimicu și s-a intrat în prelungiri.

S-au jucat patru reprize de prelungiri, în care cele două echipe au condus pe rând, evoluând ca doi boxeri cu garda jos, în căutarea loviturii decisive. În cele din urmă, s-a terminat 36-36, după ce Ramba a egalat, iar Șimicu a trimis în bară ultima aruncare a partidei, în minutul 80. Loteria aruncărilor de la 7 metri a fost nebunie curată. Păunică a executat primul pentru Știința și a trimis mingea în bară, după care nimeni n-a mai ratat până la ultima serie, când Grigoraș a parat aruncarea lui Șimicu și a fost 40-40 după prima serie de 5 aruncări. S-au executat apoi serii de câte una, Păunică a ratat din nou, Grigoraș a scos și el în fața lui Criciotoiu, apoi a ratat Rotaru, dar Fane a apărat iar! După alte două serii transformate, Ramba a aruncat în capul lui Stănescu, iar Csepreghi a trimis din nou trofeul pe malul mării.

A fost un meci frumos, un meci nebun care, dincolo de amărăciunea înfrângerii, a arătat că Știința se va bate cu șanse reale pentru titlul de campioană dacă-și va rezolva problemele de concentrare în condiții de stress. Nu în ultimul rând, trebuie menționat că omul finalei a fost portarul băcăuan Răducu Tamaș, care a făcut o partidă senzațională.

Evoluția scorului: 3-2 (5), 7-3 (10), 9-5 (15), 12-8 (20), 15-10 (25), 17-12 (pauză), 19-13 (35), 21-17 (40), 24-20 (45), 27-20 (50), 27-25 (55), 28-28 (60), 30-28 (65), 31-31 (70), 33-33 (75), 36-36 (80), 44-45 (după aruncări de la 7 metri).

ȘTIINȚA: Tamaș (27 de intervenții), Grigoraș (4 interv.) – Ramba (12 goluri / 19 șuturi), Ghiță (10/19), Rotaru (6/10), Tărîță (5/7), Da Silva (5/7), Rusia (2/3), M. Bujor (2/4), Johannson (1/1), Păunică (1/5), Iancu, Celestin (0/1), Fenici, Vartic (0/1), G. Bujor. Antrenor: Eliodor Voica.

HCM: Popescu (10 interv.), Stănescu (9 interv.) – Șimicu (12/20), Toma (9/13), Stavrositu (7/8), Novanc (4/6), Csepreghi (4/7), Buricea (3/9), Criciotoiu (3/8), Vujadinovic (2/2), Cristescu (1/4), Angelovski (0/1), Șoldănescu. Antrenor: Zvonko Sundovski.

Minute de eliminare: 18-12.

Cartonașe roșii: Toma (min. 60, pentru injurii), Buricea (min. 70, trei eliminări).

Aruncări de la 7 metri (transformate): 17 (10) – 20 (13).

Arbitri: Bogdan Stark și Romeo Ștefan.

24 de comentarii la „De povestit și de neînchipuit / Știința MD Bacău – HCM Constanța 44-45 (17-12, 28-28, 31-31, 36-36), după executarea aruncărilor de la 7 metri”

1. Noi nu am fi reuşit să facem o astfel de revenire în ultimele 10 minute. Câţiva jucători şi-au cam bătut joc de evoluţiile remarcabile ale lui Tamaş, Ramba sau Tărâţă.

Nu ştiu la ce nivel avem noi impresia că suntem, cert e că nu suntem o echipă mare, sunt una mediocră în general, dar care de la meci la meci se salvează prin evoluţiile impresionante ale unor jucători. Că e Rotaru, că sunt portarii, că e Ghiţă, noi nu reuşim să impresionăm prin evoluţia întregii echipe.

Avem unele momente de cascadorii râsului, iar cel mai jenant moment a fost când am luat gol în superioritate dublă … şi că nu era îndeajuns la faza următoare luăm iarăşi gol tot pe superioritate.
    Nu reuşim să ţinem jocul adversarului timp de 20 de secunde pe superioritate … ce să le mai ceri ?

Mare păcat că am pierdut, dar o merităm pentru ultimele 10 minute de joc în care chiar ne-am bătut joc de ocazii, de meciul în sine, de performanţă sportivă, de absolut orice. Am fost JALNICI cu mingi aruncate în tribună, scăpate, pasate aiurea …

Mare erou al înfrângerii rămâne Tamaş care a fost omul care ne-a scos azi din mediocritate

2. ce sa mai spunem….un sincer si super bravo jucatorilor nostri !! am spus jucatori si nu echipei !! antrenorul colin voica din nou este repetent…..INCAPABIL sa gaseasca solutii in timp util INCAPABIL sa dea siguranta si sfaturi utile echipei in momente grele !!
    Domnule voica in numele iubitorilor de handbal Bacauani,va rog elegant sa lasati locul cuiva care chiar poate aduce performanta sportiva la Bacau ! dumneavoastra ati demonstrat in nenumarate randuri ca nu sunteti capabil !!
    PS.1 Poate il luati pe dumneavoastra si pe mister fenici,cristian fenici ,asa-zis jucator de handbal…….

1. Nu te contrazic, dar in afara de gestionarea situatiei cand au fost luati om la om pe tot terenul , nu poti sa-i reprosezi lui colin ca ramba mai face cate o fortare, fenici face prostii in atac, luam eliminari cand n-ar trbui… N-am inteles mnutele cand la 9m erau fenici rotaru si bujor … Bravo pt cum ati luptat, chiar daca nu luam campionatul, macar sa dati dovada de daruire. Sa fim sinceri, daca nu era radu in zi mare, nu prea aveam sanse. Nu pot sa nu remarc circul facut de cei de la constanta. Toma&co sunt niste circari ajunsi pe finalul carierei. Doar experienta i-a ajutat sa revina in meci

3. scuze ca te completez Misu,domnule voica ia l si pe paunica ca si a batut joc de restul echipei.un mare ingamfat si gretos

4. acum cateva luni la.ti criticat pe tamas, ca fiind baiatul lui tata, ca datorita politicului joaca la echipa, la.ti criticat pe ramba ca nu joaca nimic, prieteni v.au cam inchis gura, am inceput sa dam iar in antrenor, in jucatorii care au ratat 7m gen paunica etc etc sunteti fffff incapabili sa intelegeti fenomenul handbalistic. daca castigam cupa toate mesajele erau respect voica, bravo colin si compania , etc etc.

NU avem antrenor care sa stie sa gestioneze 7 goluri avans in ultimele10 munute

1. ai dreptate.sint jucatorii foarte talentati si cu ambitii, si cu venirea cei doi fratii voica stau pe banca.pai sa fie asa.sint antrenori talentati si cu litera mare…hmmmmmm/

6. vyce daca te uiti in urma la meciurile jucate de paunica ai sa vezi numai ratari de cascadorii rasului.unu la unu cu portaru trage si da la 3 metri deasupra portii si multe alte faze.de 1 an cel putin domnul paunica(vedeta) numai joaca nimic e numai cu nasul pe sus

7. NU MAI FITI CARCOTASI!Nu stiti sa apreciati un spectacol sportiv de o mare frumusete.In teren ,sub presiune se mai fac si greseli.Dar totul a fost de vis!! Felicitari intregii echipe SMD .

8. sa mai vedeti ce schimbari o sa fie cind la unii sportivi se va termina contractul.la unii le vor spune drum bun, ceilalti se vor duce singuri din cauza la atitudinea antrenorilor,ce nu le dau voie sa arate un joc bun.

9. Un gust amar dupa acest meci, pierdut pe mana marelui antrenor Voica. Domnule Voica, intentionati pierdeti meciurile? Cam asta reiese din ceea ce s-a vazut ieri. Celestin scos pe faza de aparare, Ghita si Rotaru scosi pe faza de atac in minutul 50 pentru a baga „mingicarii”. Nu am nimic cu tinerii, sunt buni, dar nu pentru meciul asta.
    Collin ai pierdut pe mana ta finala. Daca vrem sa aducem titlul la Bacau, avem nevoie de un alt antrenor in play-off. Dar nu se va schimba nimic, asta e clar. Va ramane Voica, vom termina pe 2 si iarasi va fi laudat pentru titlul de argint. E momentul unei schimbari la nivelul bancii tehnice. Avem lot de LOCUL 1 si antrenor de LOCUL 5!
    Aihan Omer sau Constantin Stefan ar fi cei mai buni pentru a aduce titlul.
    multumim dl Collin pentru ca ati reusit sa ne furati cea mai mare victorie din istoria recenta a echipei.
    Bravo Radu Tamas, Bravo Fane Grigoras, Bravo Ionut Ramba, Bravo Cristian Ghita, Bravo Ionut Rotaru, Bravo Fratii Bujor, Bravo Celestin, Bravo Johansson, Bravo Dragos Iancu, Bravo Tarata!
    SE POATE, DAR NE TREBUIE UN ALT ANTRENOR!

1. Glumesti ? Asta e lot de locul 1 ? Prietene, lotul asta e unde e datorita valorilor individuale, nu a grupului. Antrenor sa vina cineva care stie ce inseamna sa castigi titlul si cum sa domini o competitie, nu antrenori de la echipe submediocre ca Resita si Timisoara. Daca totusi se ia o decizie sau Colin va fi pus sa aleaga intre Bacau si nationala, si va alege nationala sigur … ar trebui ori adus un antrenor strain, care a antrenat prin Champ. League si stie cu ce se mananca handbalul de performanta (gen Vestergaard), ori sa ramana Bogdan Voica. Pana una alta, 3 sezoane locul 2 si finala cupei nu e rau pt o echipa care nu s-a apropiat in niciun sezon valoric de lotul Constantei…. O proba de caracter s-a vazut la 7m, cand Colin a intrebat cine bate ? Liniste … apoi hai Rares … pai Paunica s-a dus ca mielul la taiere sa bata lovitura… si apoi inspiratia mare a fost sa-l trimita inca o data, ca sa se asigure ca moralul lui poate fi si mai jos de genunchi, in glezne …

2. Caba ar fi o solutie. Sau oricine ar fi o solutie. Voica s-a plafonat, sa nu poti juca impotriva apararii avansate a Constantei arata amatorism.

10. aurelian… poate daca vii tu antrenor e posibil sa luam campionatul si supercupa. in meciul de la odorhei acesti tineri intr.o asemenea atmosfera si presiune au castigat singuri meciul. hcm.ul e forta in romania este si va ramane deocamdata sa ne multumim cu locul 2 daca va fi acel loc 2

11. meci frumos pierdut de un antrenor care nu a stiut sa=si motiveze jucatorii pe final de meci, sau mai bine zis nu a avut cea mai buna inspiratie in a trimite in teren pe final de meci jucatorii care jucasera pana atunci handbal gen ramba in locul lui vartic, cu care s-au gresit 3 contraatacuri..oricum ar fi multe de spus despre meci in general si despre fiecare jucator,, si despre handbalul practicat de domnul voica care ca de obicei cand tu joci in superioritate iei goluri destul de usor in loc sa dai si nu e primul meci cand se intampla asa..bine ca ei au stiut sa joace avansat om la om, noi nu stim in ideea in care mai erau 20 de secunde din meci, si noi aveam om in plus..dar domnul voica a mai pierdut astefel d emeciuri, daca ne amintim anul trecut cu nemtii de la magdeburg si cei care au fost la meci isi amintesc finalul destul de bine….oricum una peste alta, nici antrenorul si nici jucatorii nu stiu sa gestioneze momentele cheie ale unui meci..dar o echipa care se respecta si tinde spre performanta in 10 minute nu poate pierde un meci cand are 7 goluri avans, chiar ele si 5 sa zicem..dar aici ne incadram noi si antrenorul echipei noastre ..mi-a placut declaratia data de el la final de meci cum se adresa..jucatorii din bc de parca vorbea despre echipa adversa si nu echipa pe care o conduce..frumos ar fi fost jucatorii echipei mele…ps> de asta nu mai juca ramba ca nu vroia sa =si prelungeasca contractul cu stiinta nu ca era accidentat sau in dizgratiile antrenoruluui…la fel e si cu dospinescu acum..bine ar fi de vazut daca nu e la final de contract si el ca tot se spune pe aici ca e accidentat, dar se pare ca nu are nimic si ca cei din conducere nu-l mai vor la echipa..vom vedea, dar sunt convins ca din vara la juca la alta echipa..

12. Nu am reusit sa marcam la apararea avansata a Constantei la 9m, probabil atunci a introdus Colin „spiridusii”

13. sunt de acord cu unele comentarii de aici insa haideti sa nu uitam ca pana in min 50 tot acelasi antrenor a fost.intr-adevar la ultimele 20 sec ar fi trebuit sa dea niste indicatii,insa eu unul personal cred si am vazut asta din sala,atunci cand toti suporterii aclama echipa hcm iar ei pornesc imediat pe contraatac nu prea mai ai timp de asa ceva.acolo trebuia marcaj unul la unul si poate prin 2 faulturi nici nu mai ajungeau la poarta.aceasta echipa merita aplaudata pentru efortul si daruirea de care au dat dovada.am fost unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Tamas si Ramba insa dupa meci i-am felicitat personal.acesti baieti pot mai mult insa se pare ca actuala conducere nu prea ii ajuta cu nimic.domnilor poate la turneul final aveti bunul simt si puneti la dispozitie cel putin 2 autocare.cu oleaca de reclama eu sunt sigur ca s-ar umple si 4.la bine la greu alaturi mereu.FORZZA STIINTA