Stiinta 2 Bacau - CSM Ploiesti (11)
”Satelitul” vicecampioanei României la handbal masculin a obținut o victorie scontată în fața ocupantei locului 5 din serie, CSM Ploiești, formație pregătită de cunoscutul Dragoș Dobrescu. Începutul de joc a fost relativ echilibrat, prahovenii încercând o apărare avansată, dejucată însă de acțiunile personale ale lui Mihai Bujor. Acesta a avut o evoluție foarte bună, fiind golgeterul gazdelor, dar e păcat că nu se poate dezbăra de intervenții cum a fost cea din minutul 51, un body-check dur, ca la hochei, care l-a costat eliminarea, dar putea să-l și accidenteze. După minutul 15, băcăuanii s-au desprins treptat, ajungând la un ecart de 10 goluri la pauză.

Diferența finală putea fi mult mai mare, însă, pe final, când a intrat garnitura a doua, băcăuanii au lăsat garda jos, mai ales pe faza defensivă, oaspeții apropiindu-se la 13 goluri. Portarii echipei pregătite de Bogdan Voica au avut din nou evoluții foarte bune, cu procentaje în jur de 40%, în timp ce Victor Vartic, singurul folosit pe toată durata jocului, a avut o primă repriză mai ștearsă, dar s-a dezlănțuit în cea de-a doua. De partea cealaltă, l-am remarcat pe tânărul inter dreapta Ungureanu (19 ani), jucător cu calități fizice remarcabile care, un pic ”șlefuit”, ar putea face curând pasul spre primul eșalon.

Evoluția scorului: 3-2 (5), 6-3 (10), 8-5 (15), 12-7 (20), 17-8 (25), 21-11 (pauză), 25-13 (35), 29-15 (40), 33-18 (45), 36-21 (50), 40-23 (55), 41-28 (final).

ȘTIINȚA II: Valeriu Erhan (7 intervenții, 1 gol marcat), Ciprian Bobeică (12 interv.) – Mihai Bujor (10 goluri / 14 șuturi), Victor Vartic (8/12), Roman Zacaciurin (6/9), Bogdan Rață (4/5), Gabriel Bujor (4/7), Anatoli Bulov (3/3), Vladimir Carali (2/3), Mihai Cotinghiu (1/1), Adrian Liță (1/2), Radu Butnaru (1/4), Maxim Beleaev (0/2), Silvian Stoian. Antrenor: Bogdan Voica.

CSM Ploiești: Marian Dumitru (10 interv.), Daniel Rotaru – Nicolae Ungureanu (8/19), Cătălin Ion (6/9), Bogdan Munteanu (5/6), Claudiu Subțirică (3/6), Sorin Cîrstea (2/5), Bogdan Botezatu (2/2), Adrian Cristescu (1/4), Bogdan Năstase (1/1), Bogdan Tudorache (0/5), Marius Mihoci (0/2), Victor Hoinaru (0/2), Mihai Lefter. Antrenor: Dragoș Dobrescu.

Aruncări de la 7 metri (transformate): 4 (4) – 2 (2).

Eliminări de 2 minute: 5-6.

Cartonaș roșu: Claudiu Subțirică (min. 60, la a treia eliminare).

Arbitraj cu mici scăpări al tânărului cuplu Tiberiu Dobre (București) – Mihai Potârniche (Buzău).

2 comentarii la „Știința MD II Bacău – CSM Ploiești 41-28 (21-11), în Divizia A de handbal masculin”