Stiinta Bacau - CSM Unirea Slobozia (15)
Handbalistele de la Știința Bacău n-au reușit un rezultat favorabil în partida disputată sâmbătă seara, în sala ”Rapid” din capitală. Desfășurat într-o atmosferă incendiară, creată de suporterii giuleșteni, care și-au încurajat favoritele cu sportivitate, meciul a fost echilibrat, cele două formații succedându-se la conducere pe tabela de marcaj. Ultimele șase minute s-au dovedit decisive, în condițiile în care, în minutul 54, la scorul de 29-29, arbitrii brașoveni Constantin și Iacob au dictat, pe rând, trei eliminări în tabăra oaspetelor, iar echilibrul s-a rupt.

”N-am ce să le reproșez fetelor, au dus meciul până în minutul 55, dar cele trei eliminări acordate jucătoarelor noastre au făcut ca jocul să se rupă. Nu știu ce să spun despre acele eliminări, aș fi subiectiv să spun că nu au fost toate în regulă, însă regulamentul e destul de permisiv, poate așa au văzut arbitrii și au dreptate. Suntem pe jumătate mulțumiți, de atitudinea fetelor, de modul în care s-au luptat, păcat că n-am reușit să luăm și puncte”, ne-a declarat antrenorul principal al echipei băcăuane, Costel Oprea.

Evoluția scorului: 3-3 (5), 5-5 (10), 9-5 (15), 11-8 (20), 15-9 (25), 15-13 (pauză), 16-17 (35), 20-20 (40), 24-24 (45), 28-26 (50), 29-29 (54), 33-30 (final).

ȘTIINȚA: Bianca Dospinescu, Elizabeth Pastor – Lăcrămioara Cîlici (13), Mirela Vîlcu (4), Mădălina Roșu (4), Adina Cârligeanu (3), Adriana Chelaru (2), Paula Ababei (2), Cornelia Țocu (1), Ana-Maria Ciurariu (1), Alina Bucă, Laura Verșescu, Diana Manole, Alexandra Ciorîță. Antrenori: Costel Oprea și Constantin Hornea.

4 comentarii la „Rapid CFR București – Știința Bacău 33-30 (15-13), în Divizia A de handbal feminin”

1. N-a zis nimeni de furat, s-a spus despre cele 3 eliminări consecutive, iar antrenorul băcăuan a admis că e posibil ca arbitrii să fi avut dreptate.

1. Tinerii brasoveni Constantin si Iacob formeaza unul dintre cele mai apreciate cupluri de arbitri din Romania. Ar fi bine daca in tara ar exista cat mai multi arbitri asemenea lor, de aceea trebuie incurajati, iar prestatia lor sa fie judecata in ansamblu, obiectiv. Nu cred ca au avut vreo contributie voita la infrangerea Stiintei.

1. Nici nu i-a acuzat cineva, dar au acordat 3 eliminări consecutive la oaspete în minutul 54, asta e cert.