Câștigători fără glorie / Știința MD Bacău – CSM București 30-26 (16-14)

Stiinta Bacau - CSM Bucuresti 1
Știința Municipal Dedeman Bacău și-a continuat evoluțiile sub așteptări și la ultimul meci acasă din 2013. După ce duminică se chinuise pe terenul penultimei clasate, joi, vicecampionii au fost ținuți în șah mai bine de 45 de minute de lanterna roșie a clasamentului. În afară de tinerețe și entuziasm, bucureștenii au arătat și o față urâtă, cea a conducerii tehnice, populată cu inși demni de ”Groapa” lui Eugen Barbu, care au vociferat la adresa arbitrajului tot meciul. Cu toate astea, cei doi arbitri lipsiți de personalitate au arătat un singur cartonaș galben băncii oaspeților. În ce privește jocul echipei băcăuane, nu e deloc de natură să dea speranțe pentru la anul, când primul meci e chiar la Constanța. Mai mult, perioada de transferări s-a dus, iar Știința n-a adus nimic, iar după cum au decurs lucrurile până acum, șansele la titlu tind spre zero. Asta dacă nu va interveni o schimbare radicală în atitudine și abordarea jocurilor din deplasare. Să mai notăm doar debuturile în Liga Națională ale lui Valeriu Erhan și Mihai Cotinghiu, ambii promovați de la echipa a doua.

Evoluția scorului: 2-4 (5), 5-6 (10), 9-8 (15), 11-11 (20), 13-13 (25), 16-14 (pauză), 17-16 (35), 19-18 (40), 20-19 (45), 23-20 (50), 27-22 (55), 30-26 (final).

ȘTIINȚA: Grigoraș (5 interv.), Tamaș (5 interv.), Erhan (1 interv.) – Ghiță (11 goluri / 17 șuturi), Johannson (3/7), I. Rotaru (3/4), Păunică (3/8), Da Silva (3/8), Iancu (2/2), Fenici (2/4), Rusia (1/1), Tărîță (1/1), M. Bujor (1/1), Bondar (0/3), Sipos (0/1), Cotinghiu. Antrenor: Eliodor Voica.

CSM: Iancu (3 interv.), Fuică (14 interv.) – Negru (7/10), Stoica (6/10), Racoțea (4/11), Marijanic (3/6), Constantinescu (3/5), A. Rotaru (1/3), Budui (1/2), Capotă (1/3), Militaru, Beșliu. Antrenor: Lucian Ghiulai.

Aruncări de la 7 metri (transformate): 4 (4) – 2 (1).

Eliminări de 2 minute: 1-2.

Arbitri: Anton Drăgănescu și Adrian Eremia (Tg. Jiu).

2 comentarii la „Câștigători fără glorie / Știința MD Bacău – CSM București 30-26 (16-14)”