image-1385314461761-V
Sunt prezentate echipele
Mascota suedezilor este un tigru.
Cei 3000 de spectatori aplauda echipa băcăuană, s-au stins luminile si spectatorii asteaptă intrarea echipei gazdă.
Gazdele intra pe melodia Piratilor din Caraibe, toată lumea este în picioare şi aplaudă frenetic.
S-a încheiat prezentarea echipei gazdă, s-au aprins luminile, jucătorii fac schimb de fanioane la mijlocul terenului.
Ştiinţa va avea primul atac, Tamaş în poatră.
A început meciul. Gol Ghiţă, egalează suedezii. Iancu angajat la semicerc, bară, min.2
Min.2, Iancu angajat de Fenici, 2-2.
Galben Bondar, min.3.
Apără Tamaş, dar Ştiinţa ratează faza 2 şi pe contraatac marchează suedezii.
Min.4, Iancu marchează 3-3, min.5
Picior la gazde, avem atacul, gol Rusia, 4-3 Ştiinţa, min.5
Min.6, 4-4, Jepson
Pe contraatac marchează Cederholm, 5-4, min.7
Jepson înscrie pentru 6-5.
7 metri neacordat pentru Ştiinţa,arbitrii fluieră doar 9 metri.
Apără Beutler la Rusia.
Gol Lindskog după o combinaţie superbă 7-5 min. 10
Eliminat 2 minute Lindgren, dupa o intervenţie la gât asupra lui Fenici.
Iancu nu reuşeşte să prindă mingea, suedezii pleacă pe contraatac şi înscrie Lindskog pentru 8-5.
Iancu înscrie pentru 8-6, min.11.
Cederholm pătrunde cu uşurinţă prin apărarea băcăuană, 9-6.
Intră Shota în locul lui Tamaş.
Min. 12, Ştiinţa are atacul.
Boltă Iancu care este în mare formă, 9-7 min. 13
7 metri şi 2 minute eliminare pentru Celestin cu uşurinţă
Marchează Lagergren din 7 metri, 10-7.
Ramba aruncă, portarul respinge, dar mingea ramâne la băcăuani.
Fault în atac fluierat total aiurea în defavoarea Ştiinţei.
Ghiţă aruncă de la şold pe lânga poartă.
Marchează Olsson pentru 11-7, min.17
Fenici pătrunde frumos dar aruncă în portar.
Cederholm pătrunde din nou cu uşurinţă şi înscrie pentru 12-7. Time-out cerut de Eliodor Voica în minutul 17.
Marchează Ramba pentru 12-8, dar oaspeţii repun repede şi înscriu prin Karlsson 13-8.
Pettersson înscrie pentru 14-8.
Ramba aruncă din nou foarte slab, mingea fiind uşor apărată de Beutler.
Celestin aruncă puternic de la 9 metri, 14-9 min.20
Karlsson înscrie cu o boltă, 15-9 min. 21
Ramba aruncă în blocaj, iar pe contraatac înscrie Jepson, 16-9.
Oaspeţii înscriu din nou prin Jepson, 17-9. Intră Ionuţ Rotaru!
Eliminat 2 minute Olsson, pentru o tragere de tricou la Ghiţă.
Arbitrii nu fluieră un fault la Iancu, iar pe contraatac Karlsson înscrie, 18-9.
Bondar înscrie pentru 18-10, min. 23.
Gazdele înscriu, 19-10. Ghiţă înscrie cu o boltă, 19-11 min 24.
Time-out cerut de gazde în minutul 25.
Aruncă Olsson şi înscrie pentur 20-11, portarii noştrii nu apără nimic.
Aruncare de la 7 metri pentru Ştiinţa, Bondar ratează.
Gol din nou pentru gazde, Gudmundsson 21-11.
Rotaru primeşte o mână în gât dar nu se acordă 2 minute. Ghită aruncă pe lângă poartă. Min. 28, 21-11.
Apără Grigoraş la Pettersson!
22-11, înscrie Karlsson.
Gol înscris cu noroc de Rusia, 22-12, min 30.
Gol Rotaru pe contraatac, 22-13.
23-13, înscrie Gudmundsson. SCOR LA PAUZĂ : 23-13.
Apărarea noastră este foarte slabă, iar portarii au scos doar 3 mingi! Mingea a ajuns la extreme o singură dată, Bondar înscriind.
Atmosfera în sală nu este chiar aşa de speriat.
A început repriza secundă cu gazdele în atac.
Înscrie Olsson, 24-13.
Aruncare Da Silva de la şold, 24-14 min. 31.
Rusia are tricoul rupt şi este pus de arbitrii să îl schimbe.
Apără Tamaş! Avem atacul.
Gol Ionuţ Rotaru, 24-15 min. 33.
Apără Tamaş! Bondar a dat cap în cap cu Jepson, iar Bondar este pling de sânge pe faţă.
Bondar este lovit sub ochi, Jepson la frunte.
La peluza la care atacă Ştiiţa se află 7 suporteri băcăuani.
Bondar iese în afara terenului în aplauzele spectatorilor. Intră Gabriel Bujor.
Pătrundere Rotaru şi înscrie, 24-16 min. 34.
Olsson se înalţă şi marchează. 25-16
Beutler apără la Ghiţă.
Gudmundsson aruncă de la 9 metri, 26-16 min 35.
Gol Da Silva, 26-17 min 36.
Aruncă din nou Gudmundsson şi înscrie, 27-17.
Grigoraş apără la Gudmundsson însă gazdele rămân în atac. Cederholm face 28-17.
Beutler apără din nou, de această dată la Da Silva.
Rusia face paşi, gazdele atacă.
Gudmundsson aruncă in bară, avem atacul. Suedezii recuperează şi fac 29-17 prin Lindskog.
Acţiune personală a lui Rotaru, 29-18 min. 43.
Madsen înscrie pentru gazde, 30-18.
Ratează Rotaru, dar recuperăm mingea. Este eliminat 2 minute Gudmundsson.
Time-out cerut de Eliodor Voica în minutul 43.
Pătrunde Ghiţă în fluierăturile spectatorilor şi înscrie cu o boltă. 30-19.
Apără Grigoraş la Cederholm, iar Bujor ratează de pe semicerc. Gazdele se află în atac.
Aruncă Olsson de la 10 metri şi înscrie. 31-19 în minutul 46.
Da Silva aruncă pe centrul porţii, Beutler apără.
Lindskog înscrie de pe pivot pentru 32-19.
7 metri pentru Ştiinţa obţinut de Da Silva în minutul 48. Ghiţă înscrie şi face 32-20.
Johansson este eliminat 2 minute destul de uşor.
Da Silva înscrie pentru 32-21 în minutul 49.
Madsen face 33-21. Minutul 50, Ştiinţa atacă. Da Silva aruncă şi înscrie de la 9 metri, 33-22.
34-22, înscrie Pettersson. Minutul 51.
Carlsson înscrie pe faza a doua, 35-22 min 52.
Fenici aruncă pe centrul porţii, apără Beutler. Gazdele sunt în atac.
Cederholm pătrunde frumos şi înscrie pentru 36-22.
Apără din nou Beutler la Ghiţă. Gazdele în atac în minutul 54.
Time-out cerut de gazde la 36-22, minutul 54.
Înscrie Jonsson şi face 37-22.
A intrat Shota în poartă şi apără la Jonsson.
Mai sunt 5 minute si 2 secunde din meci.
Shota apără din nou, acum la Pettersson. G.Bujor aruncă pe lângă poarta.
Jocul este oprit, Rusia primeşte îngrijiri medicale.
Gudmundsson înscrie pentru 38-22, iar Dospinescu este eliminat 2 minute.
Da Silva aruncă de la 9 metri, 38-23 min. 57.
Aruncă peste poartă Carlsson, Bujor ratează singur cu Beutler.
Apără Shota, Johansson înscrie pentru 38-24, minutul 58.
Jonsson face 39-24.
Beutler apără la Da Silva, rămânem în atac. Celestin se înalţă şi înscrie, 39-25.
Aruncă si marchează Gudmundsson, 40-25 minutul 60.
SCOR FINAL : IFK Kristianstad – Ştiinţa MD Bacău 40-25 !!!
Băcăuanii au avut o evoluţie dezamăgitoare, şansele de calificare fiind 0 !

26 de comentarii la „IFK Kristianstad – Ştiinţa MD Bacău live text !”

1. Succes echipei STIINTA; felicitari si multumiri pentru ca ne tii conectat la aceasta partida,PRIETENE!

2. Aparare 0 /23 de goluri in 30 de minute e foarte mult!
    De atac ce sa mai spunem,poate va schimba ceva Ionut R. daca va putea juca toata rep 2 si daca e ok medical.

3. apararea pare praf si poarta cam la fel, daca ramane dif asta la final nu o remontam acasa pt ca nu avem puterea sa o facem si nici valoare…si mai vrem campionat si champions league cu echipa aceasta, slabe sanse….si asa ce echipe au ajuns in ehf nu mai au nevoie de nicio prezentare..dar totusi vom vedea grupele cu cele 16 echipe care se vor califica..pacat,,dar atat pot baietii..raman la ideea ca apararea pare a fi un punct slab pt noi astazi si poarta..

4. hai sa nu dam in echipa din prima repriza. dupa meciul cu dinamo i-am ridicat in slavi iar acum ce facem? . cu un minus 5-6 goluri va fi o partida frumoasa la bacau si de ce nu sa speram pana la capat

5. Nu putem compara un meci din campionat cu un mecindin EHF.
    La meciul cu Dinamo am avut si mult noroc echipa bucuresteana a prins o zi mai proasta,azi si au revenit si au invins Odorheiul fara pb.
    Facem un meci slab,trebuie sa fim realisti,sa ne stim locul,mai avem mult de invatat.
    Anul acesta trebule sa ne multumim daca terminam in urma play-offului in primele 3.

6. Sincer, n-am crezut ca diferenta va fi atat de mare. Calificarea era deja transata dupa 30 minute. Campionatul nostru este din ce in ce mai slab in ultimii ani si asta se vede la orice meci mai serios in Europa. Nu ma asteptam totusi sa ne bata mai rau decat Nantes sau Magdeburg. Sunt curios sa vad si eu echipa asta in retur, daca nu cumva vor juca rezervele si juniorii atunci.

7. si uite asa auzim iarasi placa pusa de voica ca mai avem mult de munca,ca am vazut la nivel suntem ca vom lupta la campionat ,timpul trece , leafa merge..ce,nu ai prostii de moldoveni bani :))))

8. Unde e marele Team Manager al echipei Domnul Ciobanu care zicea ca probabil le este frica Suedejilor sa joace turu tot la noi acasa , eu cred ca mai mult ea cam fost frica lui sa nu cumva sa o ea echipa bataie la un scor drastic .

9. Nu mai este loc de comentarii. Dupa meciul din Suedia a mai fost cineva care nu v-a lucrat? Domnule antrenor??? Acum o sa acuzati oboseala dupa „cel mai Bun meci din campionat”, Sau faptul ca o sa Aveti timp sa va pregatiti pt play-off. Pana la vara mai Aveti salariul asigurat, daca nu ne dau cu sala in cap suedezii si la Bacau. Si Da salariul il primiti si din banii mei.

10. A mai avut Stiinta in istoria ei post-decembrista asa esec RUSINOS??? FELICITARI sportivilor, antrenorilor si managerului!!! Sa le dam o palma si sa mergem sa-i sustinem. Apoi sa le cerem DEMISIA !!!

11. nu se poate sa jucam maine si meciul retur tot acolo ca nu are nici un rost sa ne mai gandim la calificare si ma gandesc ca banii care i-ar cheltui suedezii pe deplasare sa ii dea stiintei sa ia un antrenor si un conducator demn de ehf si care sa incerce sa nu faca de ras acest oras in europa

12. Da draga timisoreanule , mai traiesc, felicitari pentru victoria din ultima etapa … ah stai ca ati pierdut din nou …
    Am dat 9euro degeaba pe meci … prima repriza mai bine jucam fara portar .. nu stiu daca am numarat 3 interventii bune in toata repriza … a avut grigoras doua parca … in repriza a doua au cazut de tot baietii … cred ca nu s-a pregatit bine meciul asta .. cand toata lumea se roaga sa piarda doar la 5 goluri … apararea noastra buna e datorata portarilor … ba apara fane, ba apara shota … daca nu apara nici unul in schimb … si ii schimbi si aiurea … acum daca tot nu v-a placut sa jucati handbal cu echipe din strainatate nu mai aveti scuze ca vai e programul incarcat .. aveti doar campionatul, faceti ceva va rugam.

1. „Batrane intelept”…..gluma ta rasuflata nu te onoreaza… Una este o echipa in reconstructie , cu 10 jucatori noi,si alta e o echipa care are pretentia ca joaca de ceva timp impreuna,dar nu prea se vede pe teren. „Minciuna” aia de meci cu Dinamo, a iesit la iveala…. Imi pare rau ca nu mai poti viziona meciuri de cupe europene ,dar esti invitatul meu pentru CM din Serbia,sa-ti completezi seria de „n” meciuri vazute……Daca-ti raman bani merge si un european in Danemarca…..

13. Ma faceti sa rad, unii dintre voi !! Pai i-a ziceti-mi si mie cand a reprezentat Stiinta Bacau un „nume” in europa? Cand a fost vreodata echipa pe locul 2 pana in ultimii 3 ani ? 🙂 🙂 🙂 Cand am avut asa rezultate (si pozitive si negatine) in cupele europene vreodata?
    E libera exprimarea dar daca toti „cunoscatorii” isi dau cu parerea 🙂
    Cand castiga numai laude iar cand pierd numai critici?
    „Adevarati suporteri” mai sunteti 🙂 🙂 :)))

1. tot respectul pentru tine :)… domnul „f1” a vazut „n” meciuri,dar le-a vazut degeaba…a vazut un meci si el de cupe europene si se bucura ca un copil .. shota nu a scos mingi…..ce mirare

14. Lasa ca o sa i-a Stiinta inca cateva puncet si atunci sa va vad cum o sa ii laudati iar, ca mai apoi daca vor pierde vreun derby sa le dati in cap 🙂 :)))
    Voi sunteti perfecti? Voi sunteti campioni sau tindeti sa fiti campioni la ceva, inafara de COMENTAT ? 🙂 Ma cam indoiesc :))

15. Bun rau antrenoru’ asta. Demiterea antrenorului ar fi solutia optima.La fel si o mica curatenie printre cei care se dau jucatori, pardon, prieteni cu handbalistii…

16. nu trebuie sa fii mare antrenor sa iti dai seama ca pentru unul joaca taticul,altul dupa fiecare gol se uita dupa domn primar si altul are curajul sa se duca sa se certe cu suporterii,ca na doar sau luat de domnu antrenor si poate asa mai prinde si el echipa.faceti curatenie si dupa aceea sperati la victorii in europa.