Ştiinţa Municipal Dedeman II Bacău – CSU Galaţi 28-23 (15-10), în Divizia A de handbal masculin

Stiinta II Bacau - CSU Galati
În deschiderea etapei a VIII-a din Divizia A şi după o pauză competiţională de trei săptămâni, echipa a II-a a Ştiinţei Municipal Dedeman Bacău a contabilizat o nouă victorie şi a urcat provizoriu pe primul loc în clasamentul Seriei A. Miercuri după-amiază, la Sala Sporturilor, oaspeţii au marcat primul gol al meciului, după care „satelitul” vicecampioanei a punctat de cinci ori consecutiv (5-1 min. 9) şi a păstrat un avans liniştitor pe tot parcursul jocului. Singura diferenţă mai mică a fost de 10-8 (min. 23), pericolul fiind înlăturat de handbaliştii băcăuani cu o nouă serie de cinci goluri consecutive (15-8 min. 29). După pauză, băcăuanii au condus constant cu minimum trei goluri şi au înregistrat a opta victorie a sezonului.

Evolutia scorului: 5-2 (min. 10), 7-4 (min. 15), 9-7 (min. 20), 12-8 (min. 25), 15-10 (pauza), 17-12 (min. 35), 18-15 (min. 40), 20-16 (min. 45), 22-18 (min. 50), 25-20 (min. 55), 28-23 (final).

Ştiinţa Municipal Dedeman II Bacău: Grigoraş (12 intervenţii, 2x7m) – Bulov (8 goluri), Carali (5), Zacaciurin (4), Tărîţă (4), M. Bujor (3), Vartic (3), Raţă (1), Moisă, Sipoş, Cotinghiu. Antrenor: Bogdan Voica.

CSU Galaţi: Andronic (4 intervenţii), Vîrlan (1), Sora – Bursuc (5), Mârsiu (4), Băhnăreanu (3), Lăpuşneanu (3), Vişan (3), Dorneanu (2), M. Dospinescu (1), Ghenghea (1), Ionel (1). Antrenor: Mihai Pantea.

Celelalte jocuri din etapa a VIII-a se vor desfăşura în weekend, după următorul program: CSM Ploieşti – HC Universitas Iaşi, HCM Câmpina – HC Vaslui, HC Buzău – ASC Teleorman, HCM Botoşani – CSM Focşani, CSM Călăraşi – Poli Miroslava Iaşi, LPS Piatra Neamţ – Univ. Târgovişte.

Următorul meci al Ştiinţei Municipal Dedeman II Bacău va avea loc tot pe teren propriu şi se va juca miercuri, 13 noiembrie, cu Poli Miroslava Iaşi. Partida a fost devansată din etapa a X-a (24 noiembrie), întrucât la sfârşitul acestei luni „satelitul” vicecampioanei nu va putea conta pe aportul a cinci handbalitşti (Victor Vartic, Vladimir Carali, Roman Zacaciurin, Anatoli Bulov, Maxim Beleaev) convocaţi în echipa naţională U21 a Republicii Moldova. Între 23-29 noiembrie, selecţionata de dincolo de Prut va participa la Intercontinental IHF Trophy (Mexic), turneu înaintea căruia va efectua un stagiu centralizat de pregătire în Bacău (10-18 noiembrie).