România – Slovacia 32-24 (14-10), cu Rotaru și Ghiță printre protagoniști

Romania - Islanda (28)
Naționala de handbal masculin a României a obținut duminică seara o victorie categorică, pe teren propriu, în fața principalei contracandidate la șefia grupei a II-a din preliminariile Campionatelor Mondiale din 2015. După o primă repriză mai degrabă echilibrată, tricolorii antrenați de Eliodor Voica s-au desprins la 20-13 în minutul 37, după care slovacii au înscris de 5 ori consecutiv. Ai noștri n-au acuzat șocul și au gestionat foarte bine finalul de meci, inclusiv o dublă inferioritate la 26-22, obținând o victorie nesperat de clară, dar absolut meritată.
Dintre băcăuani, Ionuț Rotaru a imprimat un ritm rapid atacurilor României și a marcat un gol extrem de important în situație de 4 la 6, ducând scorul la 28-22. Cristi Ghiță a intrat în repriza secundă, a marcat 3 goluri ”de afară” când ne crăpa buza și s-a apărat foarte bine. Cristian Fenici a avut o evoluție bună în prima repriză, în timp ce Dragoș Iancu a încasat ușor două eliminări în minutele 20 și 29. Ionuț Ramba a fost introdus pe faza defensivă în minutul 52, dar n=a apucat să stea în teren decât vreo 10 secunde, fiindcă a fost eliminat.

Evoluția scorului: 0-1 (5), 4-2 (10), 6-4 (15), 8-6 (20), 10-8 (25), 14-10 (pauză), 19-12 (35), 20-17 (40), 23-20 (45), 25-22 (50), 30-22 (55), 32-24 (final).

ROMÂNIA: Popescu (3 interv.), Irimuș (4 interv.) – Mihalcea (8), Șimicu (6), Asoltanei (4), Talas (4), Ghiță (3), Rotaru (2), Acatrinei (2), Cîmpan (1), Florea (1), Șandru (1), Fenici, Iancu, Cristescu, Ramba. Antrenor: Eliodor Voica.

SLOVACIA: Stochl (15 interv.), Paul – Hruscak (7), Tarhai (4), Adamcik (4), Stranovsky (2), Volentics (2), Antl (2), Szucs (1), Kukucka (1), Urban (1), Rabek, Kopco, Laho. Antrenor: Zoltan Heister.

Aruncări de la 7 metri (transfromate): 7 (7) – 3 (2).

Eliminări de 2 minute: 6-6.

Arbitri: Robert Schulze și Tobias Tonnies (Germania).

Următorul meci din preliminarii al naționalei României va avea loc tot la București, pe 2 ianuarie 2014, împotriva Ciprului.