Calificare la pas: Klaipeda Dragunas – Ştiinţa MD Bacău 28-29 (11-15)

Klaipeda Dragunas - Stiinta Bacau
Duminică a avut loc returul din Lituania dintre Klaipeda şi Ştiinţa. Echipa băcăuană s-a impus şi în partida retur cu scorul de 29-28. Astfel, s-au calificat în turul III al Cupei EHF, unde era deja calificată şi HCM Constanţa.
Deşi în tur jucătorii băcăuani s-au impus fără probleme cu 15 goluri, meciul din Lituania nu a fost tocmai simplu. Dacă la pauză băieţii noştri conduceau cu 15-11, în minutul 55 erau conduşi cu 3 goluri, 25-28, după ce, timp de 5 minute, nu marcaseră deloc în poarta gazdelor. Finalul a aparţinut echipei băcăuane, care a reuşit 4 goluri în 5 minute, pe când echipa gazdă nu a reuşit să mai marcheze.
Tragerea la sorţi pentru meciurile din turul III va avea loc marţi, 22.10.2013, la Viena.
Evoluţia scorului: 3-3 (min.10), 5-6 (15), 7-10 (20), 10-12 (25), 11-15 (pauză); 14-18 (35), 17-21 (40), 22-21 (45), 24-25 (50), 28-25 (55), 28-29 (final).
Marcatori Ştiinţa MD Bacău: Michelin Celestin-9 goluri, Da Silva Ferreira-5 goluri, Marius Bondar-4 goluri, Ionuţ Ramba-3 goluri, Florin Dospinescu-2 goluri, Rareş Păunică-2 goluri, Gabriel Bujor-1 gol, Dragoş Iancu-1 gol, Martin Johannson-1 gol, Cristian Fenici-1 gol.

2 comentarii la „Calificare la pas: Klaipeda Dragunas – Ştiinţa MD Bacău 28-29 (11-15)”