Stiinta 2 Bacau - LPS Piatra Neamt
”Satelitul” vicecampioanei a obținut duminică, la prânz, cea de-a șasea victorie consecutivă din campionat, în fața unei echipe lacătuită în mare parte din juniori și cu un portar de 39 de ani. Tinerii handbaliști pregătiți de Bogdan Voica au alternat momentele bune de joc cu cele în care au arătat lipsă de concentrare, greșind execuții elementare. Antrenorul Științei 2 a avut ocazia să ruleze întreg lotul de jucători, formația băcăuană ajungând la o medie de 40 de goluri pe meci după șase etape.
Ca de obicei în fața unor adversari modești, majoritatea golurilor echipei gazdă au fost înscrise pe contraatac și faza a doua. Să mai notăm și golul meciului, reușit de cel mai nou component al echipei băcăuane, Silvian Stoian, în minutul 58, cu o ”învârtită” de la semicercul de 6 metri, la capătul unui contraatac.

Evoluția scorului: 4-1 (5), 9-4 (10), 13-6 (15), 16-8 (20), 17-9 (25), 23-11 (pauză), 29-12 (35), 31-13 (40), 35-13 (45), 39-15 (50), 41-19 (55), 49-20 (final).

STIINȚA II: Daniel Bobeică (22 interv.) – Anatoli Bulov (7), Alexandru Tărîță (7), Mihai Bujor (7), Victor Vartic (5), Bogdan Moisă (5), Roman Zacaciurin (4), Vladimir Carali (3), Mihai Cotinghiu (3), Adrian Sipos (2), Radu Butnaru (2), Bogdan Rață (1), Adrian Liță (1), Silvian Stoian (1), Maxim Beleaev (1). Antrenor: Bogdan Voica.

LPS P. NEAMȚ: Daniel Popa (7 interv.) – Florin Ciudin (4), Daniel Todosia (4), Sebastian Stelea (3), Cosmin Chirilă (3), Rareș Bursuc (2), Ștefan Bărbulescu (2), Adrian Usturoi (1), Robert Gittinger (1), Ciprian Asandei, Antonio Pătrunjel. Antrenor: Stelian Bursuc.

Arbitri: Bogdan Anton și Ionuț Savin.
Stiinta 2 Bacau - LPS Piatra Neamt (2)

Stiinta 2 Bacau - LPS Piatra Neamt (3)

Stiinta 2 Bacau - LPS Piatra Neamt (4)

Stiinta 2 Bacau - LPS Piatra Neamt (5)

Stiinta 2 Bacau - LPS Piatra Neamt (6)

2 comentarii la „Handbal masculin, Divizia A / Știința MD II Bacău – LPS Piatra Neamț 49-20 (23-11)”

1. stiinta 2 are voie sa promoveze in liga nationala? adica sa avem si stiinta 1 si 2 in acelasi campionat?