Handbal feminin, Divizia A / Spartac București – Știința Bacău 20-24 (13-14)

Stiinta Bacau - Rapid Bucuresti (9)
Handbalistele de la Știința Bacău au trecut cu bine și peste a patra etapă a campionatului, obținând victoria în deplasarea de la Spartac București. Succesul băcăuanelor s-a conturat însă greu, după o primă repriză în care gazdele au condus în majoritatea timpului. Elevele antrenorilor Costel Oprea și Constantin Hornea s-au desprins decisiv între minutele 49 și 58, când au înregistrat un parțial de 4-0, de la 20-19 la 24-19. Interesant este faptul că, exasperați de ratările de la 7 metri ale handbalistelor băcăuane, tehnicienii Științei au trimis-o să execute pe portărița Bianca Dospinescu, aceasta reușind să înscrie!
”A fost un meci strâns în fața unei echipe care și-a schimbat tot lotul față de sezonul trecut. Din păcate, fetele noastre s-au întrecut în greșeli neprovocate, dar important e că a ieșit bine la final, mai ales că sâmbăta viitoare ne așteaptă un meci foarte greu acasă, cu Școala 181 București”, ne-a declarat Constantin Hornea.

Evoluția scorului: 4-3 (6), 5-5 (12), 9-6 (17), 11-11 (24), 13-14 (pauză), 14-15 (38), 17-18 (42), 19-20 (49), 20-24 (final).

ȘTIINȚA: Bianca Dospinescu (1 gol), Loredana Pătrașcu – Lăcrămioara Cîlici (9), Paula Ababei (5), Mădălina Roșu (3), Adina Cârligeanu (3), Cornelia Țocu (2), Mirela Vîlcu (1), Maria Pavăl, Alexandra Ciorîță, Cristina Tat, Anca Manole.

Știința Bacău are 4 victorii după tot atâtea etape, iar în etapa viitoare va juca pe teren propriu în fața unei alte echipe cu maximum de puncte, Școala 181 SSP București.