Spectaculos și echitabil / Știința MD Bacău – HCM Constanța 29-29 (16-16)

Stiinta Bacau - HCM Constanta
Ca de obicei, Știința Municipal Dedeman Bacău și HCM Constanța au oferit un spectacol handbalistic pe cinste unei săli băcăuane arhipline. S-a terminat egal în cele din urmă, după ce campioana a condus mai mult, dar vicecampioana a avut șansa victoriei, însă handbaliștii băcăuani au greșit copilărește pe final în superioritate numerică. Probabil că unul din motivele rezultatului de egalitate a fost constituit și de evoluția modestă a portarilor băcăuani, care au primit cu multă ușurință goluri de la 9 metri.

Oaspeții au început mai bine și, grație unui atac pozițional mai precis, s-au desprins la patru goluri în minutul 16. Băcăuanii au revenit, înscriind de 4 ori consecutiv în 4 minute, și au preluat pentru prima oară conducerea în minutul 26 (14-13). La pauză s-a intrat la egalitate, iar în primele 5 minute ale reprizei secunde s-a mers cap la cap. Au urmat apoi 11 minute în care băcăuanii au început din nou să greșească mingi ușoare, iar constănțenii s-au desprins la 5 goluri în minutul 47 (21-26). Împinși de la spate de un public fenomenal, handbaliștii Științei au revenit spectaculos cu Bondar și Rusia în prim plan, apropiindu-se la numai un gol în 5 minute. În minutul 56, s-a petrecut cea mai controversată a partidei când, în urma unui contraatac purtat de Rotaru, Csepreghi a fost eliminat pentru două minute. Jocul s-a întrerupt pentru ca jucătorul Științei să primească îngrijiri medicale, timp în care arbitrii bucureșteni Din și Dinu au mai dictat două eliminări în tabăra oaspeților, Buricea și Șimicu, probabil pentru proteste. Banca echipei campioane a sărit în aer protestând, după care vicecampioana a izbutit să întoarcă rezultatul, intrând cu avantaj minim în ultimele 3 minute. Din păcate, după ce a înscris golul de 29-28, francezul Celestin a greșit o pasă simplă, în situație de dublă superioritate, neobservându-l pe Johannson liber pe semicerc. Ultimul minut a început cu oaspeții în atac, Rusia a fost eliminat pentru a treia oară cu multă ușurință, iar Toma a marcat golul egalizator. Știința a atacat în inferioritate în ultimele 30 de secunde, dar n-a izbutit decât să obțină o aruncare de la circa 11 metri exact la finalul jocului când Angelovski a fost și el eliminat pentru a treia oară. Colin l-a trimis în teren pe Da Silva, constănțenii au protestat aiurea (în astfel de situații DOAR echipa în atac poate face schimbare), au făcut și ei schimbare, trimițându-l pe Șoldănescu în zid, fapt ce trebuia penalizat cu eliminare, lucru care nu s-a întâmplat. Ueli a avut o execuție senzațională, prin zidul advers, dar Ionuț Stănescu a avut o paradă de zile mari, salvând punctul Constanței in extremis.

Arbitrajul cuplului Dinu – Din a fost unul care a nemulțumit ambele tabere, cei mai vehemenți fiind constănțenii, din cauza acelei triple eliminări din minutul 56. Pe de altă parte, însă, cei doi arbitri au dictat cu foarte multă larghețe eliminări în tabăra gazdelor, în urma căderilor adesea teatrale ale handbaliștilor oaspeți. În plus, la faza ultimului gol al lui Celestin, francezul Științei a fost placat ca la rugby, fără a se dicta eliminarea cuvenită. Una peste alta, pronosticul lui Eliodor Voica, care anticipa că sunt necesare 30 de goluri pentru a învinge Constanța, s-a adeverit.

Evoluția scorului: 2-3 (5), 5-7 (10), 6-9 (15), 10-10 (20), 13-13 (25), 16-16 (pauză), 18-19 (35), 19-21 (40), 21-24 (45), 24-26 (50), 27-28 (55), 29-29 (final).

ȘTIINȚA: Răducu Tamaș (4 interv.), Shota Tevzadze (3 interv.), George Șelaru (3 interv.) – Marius Bondar (8), Vladimir Rusia (5), Ionuț Rotaru (4), Dragoș Iancu (2), Rareș Păunică (2), Ionuț Ramba (2), Cristian Ghiță (2), Florin Dospinescu (1), Uelington Da Silva Ferreira (1), Martin Johannson (1), Michelin Celestin (1), Cristian Fenici. Antrenor: Eliodor Voica.

HCM: Mihai Popescu (9 interv.), Ionuț Stănescu (5 interv.) – Laurențiu Toma (5), Marius Novanc (5), Viorel Șimicu (4), Alexandru Csepreghi (4), Branislav Angelovski (3), Bogdan Criciotoiu (3), Albert Cristescu (2), George Buricea (1), Predrag Vujadinovic (1), Marius Sadoveac (1), Bogdan Șoldănescu. Antrenor: Zvonko Sundovski.

Eliminări de 2 minute: 5-7.

Cartonașe roșii: Vladimir Rusia (min. 60) – Branislav Angelovski (min. 60).

Aruncări de la 7 metri (transformate): 2 (2) – 2 (1).

Arbitri: Constantin Din și Sorin Dinu.

15 comentarii la „Spectaculos și echitabil / Știința MD Bacău – HCM Constanța 29-29 (16-16)”

1. Fara eliminarile din ultimile 10 minute nu cred ca Stiinta ar fi reusit sa remonteze handicapul. Nu ma pronunt daca toate eliminarile au fost corecte, dar cert este ca n-am mai vazut niciodata la Bacau o echipa jucand in 3 jucatori de camp.
    Jenant este modul in care Celestin a irosit atacul in dubla superioritate si sansa de a ne duce la 30-28. Acelasi Celestin, cu cateva minute inainte, dupa ce pierduse o minge pe atac, in loc sa incerce sa opreasca contraatacul, il certa pe Bondar ca nu i-a pasat bine! Mare vedeta, eu l-as fi trimis direct la vestiare!
    Cred ca azi ne-au tinut in joc in special Rusia si Rotaru, chiar daca Bondar a marcat aproape cat cei doi la un loc. Fenici mi s-a parut mult sub Rotaru, iar portarii au fost si ei intr-o zi slaba.
    Regula potrivit careia la ultima faza numai atacul poate face schimbari chiar n-amm stiut-o. Am crezut ca ambele echipe au schimbat neregulamentar. Ce aproape a fost Da Silva de o lovitura memorabila!

2. spectacol sportiv de calitate, umbrit de evolutia stearsa, chiar penibila a celor doi arbitrii. publicul de nota 22.

3. In urma acestui mare spectacol handbalistic al Romaniei raman doar cateva semne de intrebare….
    1. Cand vom invata sa gestionam superioritatile ?de ceva vreme trecem prin chinurile facerii cand e nevoie de o succesiva….(etalon e faza lui Toma din final )
    2.Cine crede ca acest Celestin e mare jucator ne insulta inteligenta….nu inteleg ce cauta el la Bacau ….
    3. Daca si anul acesta,cand HCM a pierdut jucatori si noi am transferat fara numar(si fara cap in opinia mea) pierdem campionatul…va plati cu postul Domnul Voica ?

4. nu inteleg de ce marele antrenor Voicase supara de adevar.joaca aproape tot meciul cu Fenici care in seara asta a fost mana moarta si suporterii ii cer sa l schimbe si el vine sa bata palma la sfarsit de meci cu spectatori si spune k e foarte suparat pe oameni ca i au cerut schimbarea lui Fenici.domnule Voica cu Dospinescu ce aveti de il tineti numai pe banca???

5. Celestin e depasit,cel putin pe faza de atac ne-a mancat multe mingi.Sunt multi jucatori romani care ar putea sa-i ia locul,mai ales ca e acea regula cu strainii.

6. Celestin e f bun pe aparare dar in atac nicio treaba…. Voica nu prea stie sa aleaga portarii … Selaru apara 7 m, incepe rep2 cu shota apoi il baga iar pe selaru,cam ciudat… Tamas ar trebui lipit cu superglue de bara, a luat vreo 4 pe scurt de la toma… Bondar rotaru si rusia au tras dupa ei echipa, cam slaba activitatea pe extrema stanga… Una peste alta nici n.am pierdut, nici n.am castigat nimic … Acuma sa nu facem vreo prostie cu odorhei … Apropo, cei care au dezamagit azi ar trb sa joace vreo 2 meciuri pe la echipa a doua sa faca moral cu alde buzau si botosani poate isi revin…

1. Da mi voie sa te contrazic…cel putin la meciul de ieri Celestin a fost extrem de slab… Șimicu,Csepreghi si Novanc doar pe zona lui au dat goluri….nu mai spun nimic de faptul ca atunci cand incerca si el sa fie mai agresiv lua 2 minute….pai Manea era de 2 ori mai agresiv si nici nu se lipea de eliminari…..

1. Misule, te pripesti cu privire la francez, asta din cauza acelei greseli de pe final. El s-a aparat foarte bine si nu e vina lui ca portarii au luat goluri de la 10-11 metri. Vei vedea pe parcursul campionatului ca te inseli. Eliminare a luat una singura si aia foarte usor data.

7. eu zic ca acesti baieti merita felicitarile noastre pentru faptul ca au reusit sa revina tot timpul pe tabela.am intalnit o echipa puternica si mult mai matura.haideti sa nu mai dam in jucatori si sa criticam.avem o echipa minunata(de fapt singura echipa pe care o mai avem exceptand voleiul)si merita sustinuta.la bine la greu alaturi mereu.

8. apropo de acest jucator pe care a-ti inceput sa il contestati (Celestin)imi aduc aminte primul turneu de pregatire disputat la Bacau.dupa acele meciuri multi dintre voi erati multumiti de realizarea acestui transfer si de tehnica pe care o are.intr-adevar a gresit dar asta nu inseamna ca nu e un jucator valoros.la fel ati procedat si in cazul lui Igor Moskalenko iar dupa ce a-ti plecat va intrebati de ce i s-a dat drumul.Forza STIINTA

9. Imi pare rau s-o spun, dar aseara apararea a fost sub orice critica, s-au trezit baietii tarziu in repriza a doua minutul 47! Oricum, campionatul e lung, este si play-off, cupe europene, se poate remedia. Forza Stiinta!

10. Petre eu nu cred de aseara ca Celestin nu e de Stiinta..stii tu,romania e plina de antrenori iar eu nu sunt nici pe departe mare expert in handbal…toti prietenii mei de la sala stiu punctul meu de vedere referitor la francez chiar din timpul cupei bacaului….cred cu tarie ca Manea era trei clase ca si aparator peste francez….sa dea Domnul sa ma insel,voi fi primul care imi cer scuze….
    Iar el aseara nu a gresit doar la o faza…hcm a dat 75 % din goluri de pe inter stanga……

11. Felicitari baietilor ptr acest frumos meci in care au demonstrat ca se poate.Pacat ca banca tehnica nu i ajuta , ci dimpotriva mai mult ii nauceste. Poate d l antrenor este pus in situatia de a demonstra ca acele spectaculoase transferuri facute in vara sunt niste valori!!! Este trist ca pana in acest moment in afara de Rusia nu a demonstrat nici unul valoare, dimpotriva unii dintre baieti au fost pusi in situatia de a sta pe banca si sa asiste cum colegii lor ratacesc pe teren. nu cred ca un profesionist are nevoie de jumatate de an ptr adaptare??? Dospinescu care la multe meciuri ne a demonstrat profesionalism acum face banca!!!! Sa nu mai facem prea multe comentarii ca oricum le facem in zadar este vizibil ca sunt interese.
    Bafta baietilor in continuare si luptati ca puteti sa demontrati ca sunteti o echipa in adevarasul sens al cuvintului.

12. E cineva interesat de o excursie in maramures ? Haideti sa sustinem echipa noastra in meciul de la baia-mare !