Fotbal, Liga a III-a / CSM Moinești e lideră, Aerostarul e la pământ

Aerostar Bacau - CSM Moinesti (9)
Sorin Trofin nu glumește, iar CSM Moinești a obținut a treia victorie consecutivă în campionat, instalându-se în fruntea clasamentului seriei I din Liga a III-a. Vineri după-amiază, moineștenii au trecut, pe teren propriu, cu 2-1 de un adversar extrem de incomod, Kosarom Pașcani. Gazdele au deschis scorul în min. 29, printr-un penalty transformat de Darie, oaspeții au egalat în ultimul minut al primei reprize, golul victoriei fiind realizat de Berbecie în minutul 70.
CSM Moinești este singura echipă cu maximum de puncte după 3 etape, iar în runda viitoare va juca în deplasare derby-ul cu FCM Dorohoi.
Aerostarul, în schimb, nu se regăsește în acest debut de campionat, suferind a treia înfrângere consecutivă, a doua pe teren propriu. ”Aviatorii” au cedat vineri acasă în fața celor de la Ceahlăul II Piatra Neamț cu 1-2, iar vinerea viitoare vor juca la Miroslava.