Croatia Zagreb - Stiinta Bacau
Știința Municipal Dedeman Bacău a suferit o corecție severă în primul meci din cadrul turneului Istria Handball Cup, care are loc în Croația, la Novigrad. Vicecampioana României a fost spulberată de o echipă cu o medie de înălțime impresionantă, care le-a arătat băcăuanilor cum se joacă handbalul adevărat.
Știința a avut o primă repriză slabă, în minutul 8 campioana Croației având 5-0, scor la care Eliodor Voica a cerut time out. N-a ajutat la nimic, fiindcă Croatia Zagreb s-a desprins în continuare, permițându-și chiar să utilizeze garnitura a doua și jucătorii tineri, intrând la pauză cu 7 goluri avans.
Elevii lui Eliodor Voica nu și-au revenit nici în repriza secundă, când au fost net dominați de croați, care s-au impus la scor, după ce au condus și la 15 goluri. Știința va juca sâmbătă, de la ora locală 18 (19 ora României), în compania belarușilor de la Meshkov Brest, care au pierdut vineri cu 28-29 în fața slovenilor de la Maribor Branik, după executarea de aruncări de departajare, după 60 de minute scorul fiind egal, 26-26.

Evoluția scorului: 4-0 (5), 5-0 (10), 7-2 (15), 11-4 (20), 13-6 (25), 15-8 (pauză), 18-11 (35), 21-13 (40), 25-14 (45), 27-15 (50), 30-18 (55), 34-21 (final).

CROATIA: Ivić, Stevanović – Šprem (6), Stepančić (5), Horvat (5), Matulić (4), Marić (3), Mihić (2), Šebetić (2), J.Valčić (2), Kaleb (2), Mandalinić (1), Matić (1), Čorić (1), T.Valčić, Obranović. Antrenor: Boris Dvoršek.

ȘTIINȚA: Șelaru, Tevzadze, Grigoraș, Tamaș – Ramba (5), Ghiță (4), Celestin (2), Da Silva (2), Rotaru (2), Fenici (2), Bondar (1), Johannson (1), Bulov (1), Tărîță (1), Iancu, Păunică, Carali, G. Bujor. Antrenor: Eliodor Voica.

Mulțumim prietenului nostru croat Marino Reinic, care ne-a ajutat să prezentăm livescore acest meci și ne va sprijini pentru a vă ține la curent și cu evoluția scorului din jocul de sâmbătă.

5 comentarii la „Handbal masculin / Croatia Osiguranje Zagreb – Știința MD Bacău 34-21 (15-8), la Istria Handball Cup”

1. Au o singura scuza in ce priveste talia jucatorilor.Dar in rrest lasa de dorit.Nu dau nimic-degeaba preparator,si alte favoruri.Sa le iasa fumurile din cap la toti.Se cred vedete!? Pretentii au cat casa dar la performante zero barat!!.

2. Bafta baieti, sa-i vedem pe cei cu comentariile, oare mereu isi fac lucrul la 100%pentru care primesc salariul?nu fiti asa de inraiti si asa viata aceasta e sura.primiti placere de la viata.