Stiinta Municipal Dedeman Bacau, august 2013
Știința Municipal Dedeman Bacău a pierdut al doilea meci din cadrul Cupei Minaur, la capătul unui joc în care vicecampioana a avut o evoluție slabă, îndeosebi la nivelul liniei de 9 metri, dar și în apărare în repriza a doua.
Ca și în partida de vineri, cu Steaua, echipa băcăuană a avut o primă repriză mai puțin reușită. S-au văzut aceleași probleme pe atacul pozițional, la care s-a adăugat lipsa aruncărilor ”de afară”, unde Celestin a fost mai puțin inspirat, iar Ramba inexistent, Rusia fiind menajat din cauza unor probleme la umăr. Apărarea a funcționat relativ bine, iar Shota a avut un procentaj rezonabil, de 37%. Mai puțin rezonabili cu vicecampioana au fost arbitrii Fânață și Hendrea, ale căror decizii i-au dezavantajat în mai multe rânduri pe băcăuani, mai ales la acordarea aruncărilor de la 7 metri.

Colin a început repriza secundă pe faza de atac fără inter dreapta, cu 2 pivoți, Carali și Johansson, și cu Fenici coordonator, dar Cristi se află încă în căutarea aceleiași lungimi de undă cu noii săi colegi. Gorjenii s-au desprins la 2 goluri în minutul 48, moment în care antrenorul Științei a cerut time-out și a schimbat formula de echipă și sistemul de joc, fără mari efecte în teren. Asta fiindcă, de exemplu, Ramba a alternat execuțiile de efect, din care a înscris de 4 ori, cu de două ori mai multe pase la adversar, care au costat scump echipa băcăuană. La 24-27 și cu 2 minute înainte de final, Știința a avut doi oameni în plus timp de 90 de secunde, dar Energia a marcat de 2 ori în inferioritate în fața unei defensive foarte permisive.

Evoluția scorului: 2-1 (5), 4-4 (10), 7-6 (15), 8-9 (20), 9-10 (25), 12-12 (pauză), 15-14 (35), 17-17 (40), 20-21 (45), 21-23 (50), 23-24 (55), 26-29 (final).

ȘTIINȚA: Tevzadze (7 interv.), Șelaru (6 interv.), Tamaș (1 interv.) – Ramba (4), Rotaru (3), Celestin (3), Tărîță (3), G. Bujor (3), Da Silva (3), Rusia (2), Păunică (2), Dospinescu (2), Johansson (1), Iancu, Fenici, Carali. Antrenor: Eliodor Voica.

ENERGIA PANDURII: Juzbasic (7 interv.), Antonaru (7 interv.) – Asoltanei (6), Apolzan (6), Acatrinei (5), Liberț (4), Dinescu (2), Giotoiu (2), Ilieș (2), Dragnea (1), Păiuș (1), Mureșan. Antrenor: Liviu Andrieș.

Eliminări de 2 minute: 3-3.

Aruncări de la 7 metri: 3 (3) – 8 (5).

Duminică, de la ora 12.30, în ultimul meci al turneului, Știința Municipal Dedeman Bacău va evolua împotriva gazdelor de la Minaur Baia Mare.

Un comentariu la „Handbal masculin, Cupa Minaur / Știința MD Bacău – Energia Pandurii Tg. Jiu 26-29 (12-12)”