Handbal masculin, Cupa Minaur / Știința MD Bacău – Steaua București 34-26 (14-16)

Stiinta 1 - Stiinta 2 (5)
Știința Municipal Dedeman Bacău a început Cupa Minaur cu o victorie la scor în fața nou-promovatei Steaua, dar succesul s-a conturat în ultimul sfert de oră al jocului.
Meciul a început greoi pentru ambele atacuri, primul gol venind abia în minutul 4, autor Dragoș Iancu. A urmat un minut nebun, cu câte 2 goluri de fiecare parte, după care repriza a decurs sub semnul echilibrului. Știința a avut din nou probleme pe atacul pozițional, destul de lent și fără să desfacă jocul pe extreme. Nici în apărare lucrurile n-au stat strălucit, Steaua intrând în avantaj la pauză, în condițiile în care Șelaru și Tamaș au avut 12 intervenții. La toate astea s-au adăugat și două aruncări de la 7 metri ratate de Da Silva.

Repriza secundă a început bine pentru băcăuani, care au întors rapid rezultatul grație, în primul rând, aruncărilor spectaculoase ”de afară” ale francezului Celestin. Între minutele 39 și 46, vicecampionii au avut din nou o perioadă slabă, cu un parțial de 0-4, însă, după aceea, Știința și-a valorificat cu brio contraatacul și faza a doua, arme cu care s-a desprins decisiv, pe fondul căderii adversarilor. Remarcabile evoluțiile interilor Celestin și Rusia, precum și ale celor trei portari.

Evoluția scorului: 3-2 (5), 5-6 (10), 8-7 (15), 9-10 (20), 12-13 (25), 14-16 (pauză), 18-17 (35), 21-19 (40), 21-21 (45), 26-22 (50), 29-24 (55), 34-26 (final).

ȘTIINȚA: Șelaru (8 interv.), Tamaș (4 interv.), Tevzadze (9 interv.) – Celestin (6), Rusia (5), Păunică (3), Dospinescu (3), Johannson (3), Da Silva (3), Iancu (2), Rotaru (2), G. Bujor (2), Carali (2), Ramba (1), Fenici (1), Tărîță (1), Bulov. Antrenor: Eliodor Voica.

STEAUA: Țenghea (16 interv.), Petrila (1 interv.) – Florea (7), Cian (5), Georgescu (4), Szoke (4), Hrimiuc (3), Birtalan (1), Mazilu (1), Juverdianu (1), Stanciu, Ștefan, Arsene. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.

Eliminări de 2 minute: 2-2.

Aruncări de la 7 metri: 5 (2) – 4 (4).

Sâmbătă, de la ora 16.30, Știința Municipal Dedeman Bacău o va întâlni pe Energia Pandurii Târgu Jiu.