Matematic promovați / Sport Club Bacău – Sporting Suceava 1-0 (1-0)

Ciudate mai sunt uneori căile fotbalului! Sport Club Bacău a promovat în Liga a II-a după cel mai slab meci al său din acest an, beneficiind de pașii greșiți făcuți de CSM Moinești și FCM Dorohoi. Cât despre evoluția elevilor lui Marius Baciu în fața celor de la Sporting Suceava, aceasta n-a reușit să culeagă decât hohote de râs din tribune.

Băcăuanii au ratat câteva ocazii bune în prima jumătate de oră, cu Hurdubei în prim plan, atacantul Sport Clubului lovind și bara. Apoi, a fost rândul oaspeților să rateze, culminând cu ocazia monumentală a lui Azaharioaie din minutul 40, când suceveanul n-a nimerit poarta goală după un luft al lui Știrbu. Imensa ocazie a oaspeților s-a răzbunat după numai 2 minute, când Pantea a pasat către propriul portar, Pascal a comis un luft de zile mari și așa s-a scris istoria meciului.

Repriza secundă a fost oribilă, fotbaliștii ambelor echipe au părut în dese rânduri încurcați de minge, puținii spectatori prezenți amuzându-se copios. La final, în vestiarul băcăuan s-a declanșat fiesta după aflarea celorlalte rezultate dar, fără supărare, scandări precum ”campionii, campionii” nu prea își au locul în vestiarul unei echipe de Liga a III-a. Mai ales după o prestație precum cea de vineri. Să privim însă și partea plină a paharului: de la toamnă, nu vom mai fi obligați să vedem meciuri cu Miroslava sau ”Fă-i cu mâna”.

SC Bacău: Știrbu – Blănaru (45 Dumitriu), Adăscăliței, Bamba, Medeșan – Costin (57 Miron), Întuneric, Sascău (81 Măjer), Husein (72 Șchiopu) – B. Ungureanu, Hurdubei. Antrenor: Marius Baciu.

Sporting Suceava: Pascal – Pantea, Ferariu, Kuruc, Bîgu (74 Longher) – Apetri, Stănescu – Azaharioaie (66 Lesanu), Gheorghiciuc, Nechitoaia (62 Cutaș) – Căinari (51 Pamparău). Antrenor: Mihai Guriță.

Celelalte rezultate ale etapei a XXIII-a: CSM Moinești – Bucovina Rădăuți 1-2, CS Kosarom Pașcani – Aerostar Bacău 0-1, Petrotub Roman – FCM Dorohoi 1-0, Oțelul II Galați – Știința Miroslava 3-4, Young Stars Panciu – Ceahlăul II 0-3.

5 comentarii la „Matematic promovați / Sport Club Bacău – Sporting Suceava 1-0 (1-0)”

1. dupa matematica mea daca moinestiul castiga toate cele 4 meciuri care le mai are de disputat nu ar trece peste sc?

2. prea stie doar sa critice, doar jucatorii stiu cate sacrificii s au facut si ca se aduna oboseala si presiunea e mare si asta face sa mai fie meciuri proaste,asa ca inchideti va site ul asta penibil

1. Presiune la Liga a III-a ? Suntem în Bacău, nu la Broscăuți, aici se poate vorbi de presiune doar la Liga I. Sacrificii, oboseală ? E job-ul pe care fotbaliștii singuri și l-au ales, plătit din banii tuturor băcăuanilor. Dacă aștepta cineva laude după un asemenea meci, acela trăiește pe altă lume.