Handbaliștii de la CSM Bacău nu s-au dezmințit nici în etapa intermediară de miercuri și au făcut spectacol în fața celor de la CSU Galați. Fără îndoială că omul meciului a fost extrema stângă băcăuană Tolea Bulov, autor a 15 goluri care mai de care mai spectaculoase în cele 45 de minute în care a evoluat. De altfel, Sebi Hagiu a utilizat toți jucătorii pe care i-a avut la dispoziție și cu toții (în afară de portari) și-au trecut numele pe lista marcatorilor.
Gazdele au început furtunos, la 5-1 în minutul 5 gălățenii au cerut time-out, oaspeții au egalat la 7, după care băcăuanii au marcat de 6 ori consecutiv și în minutul 14 antrenorul Mihai Pantea cerea deja al doilea time-out. Zadarnic, fiindcă diferența a crescut constant, pe fondul evoluției încântătoare a elevilor lui Sebastian Hagiu, care și-au trecut în cont al doilea joc din retur în care au înscris peste 50 de goluri.

Evoluția scorului: 5-1 (5), 7-7 (10), 14-7 (15), 19-10 (20), 21-12 (25), 25-13 (pauză), 28-17 (35), 31-19 (40), 36-24 (45), 42-26 (50), 46-29 (55), 51-31 (final).

CSM Bacău: Erhan, Bobeică – Bulov (15), Tărîță (9), Vartic (6), Bahan (6), Moisă (4), Liță (3), M. Bujor (2), Butnaru (2), Anghelov (2), Rață (1), Zacaciurin (1). Antrenor: Sebastian Hagiu.

CSU Galați: Vîrlan, Condurache – V. Bursuc (8), Băhnăreanu (6), Secară (6), Mârșiu (5), Dorneanu (3), Nica (1), Anița (1), Anghel (1), Rouă, Ghenghea. Antrenor: Mihai Pantea.

Etapa viitoare, a XXIII-a, va avea loc pe 24 aprilie, CSM Bacău urmând să joace în deplasare, la Interhandbal București.

4 comentarii la „Tolea show / CSM Bacău – CSU Galați 51-31 (25-13), în Divizia A de handbal masculin”

1. Mare,mare pacat ca munca acestui extraordinar colectiv nu este apreciata si respectata de conducerea bacaului handbalistic … acesti oameni DEOSEBITI vin la servici zi de zi si isi fac intodeauna cu demnitate si mandrie datoria de sportivi ai orasului Bacau !