Au clacat după pauză / HCM Constanța – Știința MD Bacău 30-25 (13-13)

Știința Municipal Dedeman Bacău a pierdut duminică în deplasare cu HCM Constanța, echipa de la malul mării asigurându-și un nou titlu de campioană, cu două etape înainte de finalul campionatului. Fără accidentații Cristi Ghiță, Costel Manea și Ionuț Georgescu, echipa băcăuană a ținut cu pasul cu adversarii (lipsiți și ei de Cutura și Csepreghi) doar o repriză, după care în tabăra oaspeților s-a instalat degringolada.

Chiar dacă au fost nevoiți să improvizeze, neavând niciun stângaci valid pentru postul de inter (grație campaniei defectuoase de transferuri), Știința a făcut o primă repriză bună, atât în faza defensivă, cât și în atac. Băcăuanii au luat chiar conducerea în ultimul minut al reprizei, care s-a încheiat în cele din urmă la egalitate datorită golului lui Toma. Din păcate, handbaliștii pregătiți de Eliodor Voica au început dezastruos repriza secundă, iar după două pase greșite și un 7 metri ratat, gazdele s-au desprins rapid la 3 goluri. Pe fondul unei defensive surprinse destul de des de combinațiile adversarilor, fapt coroborat cu prestația slabă a lui Liszaki (neinspirat trimis în locul lui Tevzadze și ”uitat” în poarta Științei până în ultimul minut), campionii au dominat mitanul secund și au avut parte de un final fără emoții.

HCM Constanța a obținut o victorie clară și meritată în fața unei echipe care continuă să plătească tribut greșelilor neforțate apărute ca din senin. Să sperăm că băcăuanii vor trata cu maximum de atenție ultimele două etape, în care vor juca acasă cu CSM București și la Reșița, pentru a-și conserva poziția secundă în clasament, lucru echivalent cu o nouă participare în Cupa EHF.

Evoluția scorului: 3-2 (5), 7-5 (10), 9-7 (15), 10-8 (20), 12-11 (25), 13-13 (pauză), 16-14 (35), 20-16 (40), 23-19 (45), 25-21 (50), 28-22 (55), 30-25 (final).

HCM Constanța: Popescu (13 interv.), Stănescu – Toma (10), Angelovski (4), Humet (3), Val (3), Șimicu (3), Sabou (2), Buricea (2), Cristescu (2), Stavrositu (1), Dragicevic, Criciotoiu. Antrenor: Zvonko Šundovski.

Știința Bacău: Tevzadze (10 interv.), Liszkai (3 interv.), Grigoraș – Da Silva (6), Bondar (4), Dospinescu (4), Ramba (4), Rotaru (3), Iancu (2), Moya (1), G. Bujor (1), Novanc, Păunică. Antrenor: Eliodor Voica.

8 comentarii la „Au clacat după pauză / HCM Constanța – Știința MD Bacău 30-25 (13-13)”

1. Cred ca a fost cel mai slab joc din acest sezon pe care l-am vazut , am jucat prost de la portar pana la antrenor , cand il ai pe Ghita accidentat si tu nu joci cu Georgescu si-l tii pe banca sa putrezeasca pai atunci de ce l-ai mai adus sa frece tusa , fara niste transferuri de clasa nu aveam sanse sa ne batem cu Constanta nici peste 5 ani.

2. Vad numai comentarii de la necunoscatori,mcm ce vorbesti tu acolo de pierderea locului doi?baietii daca castiga cu csm bucuresti acasa sunt si matematic vicecampioni!prima repriza au jucat f bine,sa fie egal pe terenul campioanei nu e putin lucru…ramba,bondar,rotaru au jucat bine in primul mitan apoi dospinescu in repriza a doua!pivotii au avut un joc bun,s-au batut au scos multe aruncari de la 7m!asa ca lasati gargara pt altadata!plus unele greseli de arbitraj si uite unde e diferenta…la sport si la gargara,la aruncat cu pietre in acesti baietii ne pricepem toti!HAI STIINTA!!!

1. Am jucat o repriza cu Nantes, una cu Magdeburg, una la turci si am facut ZERO puncte. Meciul e gata la min 60, iar cu HAI BAIETI la time-out nu merge foarte mult. Probabil MAI E MULT DE MUNCA o sa auzim din nou!!!

3. nu stiu ce calcule ai facut Mmm dar daca noi batem pe csm facem 32 puncte, in schimb potaisa daca bate la odorhei si celelalate doua meciuri care le mai au,destul de usoare fac 33, ceea ce face ca noi sa jucam cu caras severin la victorie sau chiar egal, meci cam greu pe terenul lor, avand in vedere ca i-au batut si pe potaisa la ei acasa, si accidentarile din echipa noastra, s-a vazut azi lipsa lui ghita, alt inter dreapta, nu avem asa ca am improvizat(poate se va aduce un inter dreapta de meserie)..poarta a mers slabut azi, dar nu poti cere portarilor mare lucru cand tu ai o aparare cam visatoare, cu f multe goluri de la linia de 9 metri, lucru inadmisibil..oricum s-a vazut dorinta celor de la hcm de victorie, o miscare mult mai buna, noi greoi si la constructie si in aparare..faceau si comentatorii de la digisport misto de voica si de cei de la bacau care sunt la nationala..oricum si voica face uneori unele schimbari fara rost, grigoras in ultimul minut.la nivel de tactica l-ati auzit.. hai sa recuperam si noi cateva mingi…mi-a placut in 4 jucatori curajul lui moya si faptul ca am dat gol, lucru pentru noi mai greu..apropo cine mai ramane la echipa dupa acest campionat si cine pleaca.. vine vreun jucator pe posturile deficitare, inter dreapta, coordonator..pentru ca vom avea nevoie de intariri daca vrem rezultate prin ehf, ca, campionatul trebuie sa recunoastem e unul slabut si aici s-a vazut si pentru noi in ehf si pentru hcm in champions league..hai stiinta , capul sus, trebuie victorie in ultimele doua jocuri…

4. PT MMM SUNT SIGUR CA TU AI VAZUT 3 MECIURI TOATA VIATA TA SI CU MATEMATICA STAI CAM PROSTUT SI CA SA INCHEI EU TIN LA ECHIPA ASTA MULT MAI MULT CA TINE

5. nu se anunta niciun transfer nimic ? odorheiul deja se pregateste pt sezonul viitor , vor pleca cativa de la constanta, hai poate ne miscam si noi cu talent sa facem niste achizitii cu cap, ca in ritmul asta 10 ani de-acum inainte nu luam campionatul.