Rămânem jos / România – Belarus 31-34 (13-18)

Naționala de handbal masculin a României a ratat miercuri o șansă de a scoate capul în handbalul mare printr-o victorie în fața unei echipe nici prea-prea, nici foarte-foarte, în preliminariile Euro 2014. Fără niciun ”stranier” în teren, selecționata pregătită de Eliodor Voica a fost condusă de la un capăt la altul al jocului de echipa celebrului Siarhei Rutenka. România a terminat prima repriză cu un handicap de 5 puncte pe fondul unei evoluții foarte slabe a portarului Mihai Popescu și a slăbiciunilor din faza de apărare. După primul sfert de oră din repriza a doua lucrurile păreau că se vor termina foarte prost, ai noștri au revenit pe final, cu Florin Dospinescu în mare formă, dar a fost prea târziu. În ceea ce-i privește pe jucătorii Științei Municipal Dedeman Bacău, Florin Dospinescu a fost golgeterul României, Ionuț Ramba a înscris 5 goluri, Ionuț Rotaru și Marius Novanc au marcat câte trei goluri, în timp ce Dragoș Iancu nu și-a înscris numele pe lista marcatorilor. Cristian Ghiță nu a jucat, accidentându-se cu o zi înaintea meciului.

Evoluția scorului: 1-1 (5), 3-5 (10), 6-9 (15), 9-11 (20), 11-14 (25), 13-18 (pauză), 14-20 (35), 15-24 (40), 18-27 (45), 24-28 (50), 28-31 (55), 31-34 (final).

ROMÂNIA: Popescu (3 interv.), Ciobanu (6 interv.) – Dospinescu (6), Ramba (5), Criciotoiu (5), Fenici (3), Novanc (3), Rotaru (3), Mihalcea (3), Sadoveac (2), Florea (1), Acatrinei, Asoltanei, Grasu, Iancu. Antrenor principal: Eliodor Voica.

Duminică, de la ora 15, cele două selecționate se vor întâlni din nou, la Minsk.

5 comentarii la „Rămânem jos / România – Belarus 31-34 (13-18)”

1. Dupa mult timp in care am urmarit meciuri de handbal la orice tip de competitie am realizat ca imi pierd timpul si banii mergand sa urmaresc aceasta echipa nationala. Imaginea campionatului intern se reflecta in jocul penibil construit si aratat de antrenorul Voica si echipa. Ca antrenor e clar ca este depasit, ca lot e clar ca traim doar cu stranieri care nu vin la nationala. Chiar nu aveti solutii domnilor? De ce nu s-a inceput cu jucatorii de la Bacau. Decizii gresite, time out cerute aiurea si indicatii fara noima. Puteti sa antrenati in continuare dar rezultatele vor fi aceleasi.