Rezonabil / HBC Nantes – Știința MD Bacău 32-27 (20-13)

Știința Municipal Dedeman Bacău a suferit cea de-a patra înfrângere din grupa D a Cupei EHF duminică seara, la Nantes. În fața a circa 4.500 de spectatori, băcăuanii au avut o primă repriză slabă, încheiată de gazde la 7 goluri avans. La 10 minute după pauză, scorul luase proporții, HBC Nantes conducând cu 10 goluri și se părea că vom asista la o înfrângere usturătoare a Științei. N-a fost din fericire așa, grație paradelor lui Grigoraș și unui joc mai atent pe faza de atac, diferența finală fiind una onorabilă.
În cele din urmă, Știința Municipal Dedeman Bacău rămâne cu o repriză câștigată pe terenul reprezentantei unui campionat net superior celui românesc și cu trei campioni mondiali în teren, ceea ce nu-i puțin lucru. Așa cum spuneam și în avancronică, a fost un meci util pentru viitoarea participare în Cupa EHF a grupării băcăuane.

Evoluția scorului: 3-1 (5), 7-4 (10), 11-6 (15), 13-8 (20), 15-11 (25), 20-13 (pauză), 24-15 (35), 25-16 (40), 26-19 (45), 29-22 (50), 31-25 (55), 32-27 (final).

HBC Nantes: Siffert, Maggaiez – Rivera 8, Entrerrios 4, Dole 4, Maqueda 3, Jonsson 3, Vujic 3, Nyateu 2, De la Breteche 2, Gharbi 2, Skatar 1, Feliho, Fernandez, Mourioux, Sayad. Antrenor: Thierry Anti.

Știința Bacău: Tevzadze, Liszkai, Grigoraș, Tamaș – Bondar 6, Novanc 5, Dospinescu 4, B. Voica 3, Rotaru 2, Ghiță 2, Da Silva 2, Iancu 1, Ramba 1, G. Bujor 1, Moya, Păunică. Antrenor: Eliodor Voica.

Eliminări: 7-5

Cartonaș roșu: Novanc (3 eliminări)

Aruncări de la 7 metri: 6(5) – 1(1)

Arbitri: Marco Di Domenico și Lorenzo Fornasier (Italia).

Delegat EHF: François Mulleners (Belgia).

Înainte de ultima etapă, SC Magdeburg și HBC Nantes sunt calificate în faza următoare a Cupei EHF. În ultima rundă a fazei grupelor, Știința Bacău va primi pe teren propriu replica liderei grupei D, SC Magdeburg, duminica viitoare, de la ora 18.

Un comentariu la „Rezonabil / HBC Nantes – Știința MD Bacău 32-27 (20-13)”