Răpuși de turci / Beșiktaș Istanbul – Știința MD Bacău 25-23 (15-10)

Știința Municipal Dedeman Bacău n-a izbutit să le administreze turcilor de la Beșiktaș prima înfrângere la Istanbul după mai bine de 5 ani de invincibilitate pe teren propriu. Băcăuanii au început foarte slab partida, Beșiktaș avea 3-0 în minutul 2, Eliodor Voica fiind nevoit să ceară primul time-out. Oaspeții și-au revenit, au egalat la 5 în minutul 12, echilibrul menținându-se până la 10-9 în minutul 23. Turcii au avut un final de primă repriză fulminant și au încheiat prima jumătate a meciului cu cinci lungimi avans.

Primul sfert de oră al jumătății secunde a jocului a însemnat o cursă de urmărire a gazdelor și, în minutul 45, Cristian Ghiță a egalat la 18. Din păcate, de aici atacul Științei a dat rateuri, gazdele au marcat de patru ori consecutiv, diferență ce s-a dovedit decisivă până la finalul întâlnirii. Beșiktaș obține primele puncte în grupa D a Cupei EHF, în timp ce Știința arată din nou că rămâne eminamente o echipă ”de casă”.

BEȘIKTAȘ: Tasdemir, Demir – Döne 9, Yalciner 4, Büyük 3, Erkol 3, Özbahar 3, Arifoglu 1, Ladyko 1, Zelic 1, Asikoglu, Boyar, Buljubasic, Coban, Parshkov.

ȘTIINȚA: Liszkai, Grigoraș, Tevzadze – Ghiță 9, Rotaru 3, Păunică 3, G. Bujor 3, Da Silva 2, Dospinescu 1, Ramba 1, Novanc 1, Bondar, Iancu, Moya, B. Voica.

Eliminări: 2-5

Aruncări de la 7 metri: 3 (2) – 4 (3)

Arbitri: Ivan Pavicevic și Milos Raznatovic (Muntenegru)

Delegat EHF: Tamaz Tevzadze (Georgia)

În celălalt meci al grupei, SC Magdeburg – HBC Nantes 26-26 (14-17).

11 comentarii la „Răpuși de turci / Beșiktaș Istanbul – Știința MD Bacău 25-23 (15-10)”

si cu antrenorul secund Bacaul castiga toate partidele

2. Ne dam seama ca am fost pacaliti.Obiectivul principal-CAMPIONATUL s-a dus de mult. In cupele europene am ajuns cu foarte mult noroc (nu am jucat nimic in deplasare. Suedezii ne scoteau). Jocul bun cu Nantes din prima repriza ne-a dat sperante dar apoi s-a stins totul. Daca nu poti invinge cea mai slab cotata echipa din grupa? Atunci cine suntem noi? Astept sa aud din nou: MAI AVEM MULT DE MUNCA!!!

1. se vede ca nu prea a jucat stiinta prin cupele europene, voi aveti impresia ca daca suntem pe 2 in romania rupem norii in cupa ehf, dar cine e romania in handbalul masculin la ora actuala ? sparring partner pt alte tari, la nivel de club se chinuie constanta de 10 ani sa faca ceva si mai mult de meciul cu veszprem dupa iesirea din grupe n-au avut … hai sa fim seriosi, dar sporting lisabona cine erau ? erau cu ceva peste besiktas ? sau BERN MURI ii mai tineti minte ? hai lasati-o dracu doar nu vroiati sa iesim din grupa asta … ar trebui sa vina chair si in turnee amicale echipe din afara la bacau sa vedeti si voi ce e handbalul din afara si ce inseamna handbalul din romania (aproape nimic – in afara de fortuneanu, jurca si muresan, cati handbalisti avem in campionatele puternice ?) noi n-avem preparator fizic si vreti sa facem ceva ? kiel are staff de 10 oameni, la noi se poarta multifunctionalul. voi ati vazut ce sponsori si mai ales cati sponsori au cei de la nantes ? sau ce sala au cei de la magdeburg ?

1. :)Aia-i cupa? cand a jucat resita in ehf, a disparut tomnatic din competite:), pe noi ne-a prins primvara macar:)

2. colegu vezi ca ati castigat challenge cup vs anonime si cand ati dat de ceva mai bun in ehf ati iesit rapid … pe noi din challenge cup ne-a scos cimos koper , care n-a avut drept de joc in champ league … apropo voi unde jucati anul asta ? tot pe net se pare …

3. Felicit echipa pentru devotamentul de care a dat dovada. O sa cresteti si o sa deveniti invincibili.BRAVO STIINTA!!

4. Domnu’ specialist, nu aveam pretentii sa iesim din grupa, dar macar sa-i batem pe turci de 2 ori era o pretentie rezonabila.