CSM Bacău – Politehnica Iași 40-26 (16-11), în meci amical

CSM Bacău și-a continuat seria amicalelor din inter-sezon în compania colegei de serie Politehnica Iași. Antrenorul Sebastian Hagiu a avut ocazia să exerseze diverse formule de echipă, de apărare și combinații ofensive, într-un joc în care nu i-a folosit pe Roman Zacaciurin și Victor Vartic, cei doi nefiind prezenți la antrenamente în ultimele două săptămâni din motive medicale. După o primă repriză în care ieșenii au ținut aproape, băcăuanii și-au valorificat condiția fizică superioară și au câștigat la scor. Chiar dacă s-au comis și greșeli, evoluția băcăuanilor a fost una bună, cu un plus pentru Alex Tărîță, a cărui formă din acest sezon îl recomandă pentru revenirea la Știința.

Evoluția scorului: 3-0 (5), 5-3 (10), 9-5 (15), 12-6 (20), 14-8 (25), 16-11 (pauză), 18-14 (35), 25-17 (40), 26-22 (45), 30-24 (50), 35-24 (55), 40-26 (final).

CSM Bacău: Erhan (8 interv., 1 gol) – Tărîță (12), Macovchin (4), M. Bujor (4), Anghelov (4), Daninfeld (4), Bulov (4), Cotinghiu (4), Bahan (1), Rață (1), Butnaru (1), Moisă.