Forcing de final / Energia Pandurii Tg. Jiu – Știința MD Bacău 24-34 (14-14)

Știința Municipal Dedeman Bacău a câștigat la scor în deplasarea de la Târgu Jiu, dar lucrurile nu au fost atât de simple cum s-ar părea văzând rezultatul final. Băcăuanii au făcut o primă repriză modestă, în care principalul merit pentru rezultatul de egalitate i-a aparținut lui Shota Tevzadze, cu 12 intervenții în primele 30 de minute. Altfel, atacul pozițional a funcționat destul de greoi, în timp ce apărarea a recuperat puține mingi, astfel încât s-a înscris doar de trei ori de pe contraatac.

În repriza secundă, jocul s-a menținut echilibrat doar timp de 12 minute, după care gazdele s-au prăbușit efectiv (au marcat un singur gol între minutele 43 și 58!), în timp ce băcăuanii au zburdat. Ghiță și Ramba s-au întrecut în goluri frumoase înscrise ”de afară”, Marius Bondar a fost din nou impecabil de la 7 metri, în timp ce Shota a încheiat un nou meci cu un procentaj de aproape 50%. Interesant e faptul că Eliodor Voica l-a introdus foarte târziu pe spaniolul Moya, ținându-l pe Ionuț Rotaru (foarte bun, de altfel) în teren timp de 53 de minute. Două vorbe și despre Andrei Păiuș: și-a dorit foarte multe, i-au ieșit puține, dar a fost cel mai tăvălit jucător al meciului.

Vicecampionii au obținut o victorie foarte importantă, pentru moral în primul rând, înaintea partidei cu HBC Nantes. E drept că Roșca nu e Maqueda iar Păiuș nu e Entrerrios, dar în meciurile cu adversari puternici handbaliștii băcăuani au dovedit întotdeauna atitudine.

Evoluția scorului: 2-2 (5), 4-3 (10), 6-6 (15), 9-8 (20), 12-11 (25), 14-14 (pauză), 18-17 (35), 19-20 (40), 20-22 (45), 21-25 (50), 21-29 (55), 24-34 (final).

ENERGIA: Jelovcan (7 interv.), Rădulescu, Moțoi – A. Popescu (4), Asoltanei (4), Mledenciu (4), Păiuș (3), Giotoiu (2), Ilieș (2), I. Mazilu (2), Roșca (1), Șandru (1), Dragnea (1), Enache. Antrenor: Liviu Andrieș.

ȘTIINȚA: Tevzadze (19 interv.), Liszkai (2 interv.) – Bondar (8), Ghiță (6), Rotaru (5), Ramba (5), Păunică (3), Iancu (2), Novanc (1), Da Silva (1), Manea (1), Georgescu (1), B. Voica (1), Dospinescu, Moya. Antrenor: Eliodor Voica.

7 comentarii la „Forcing de final / Energia Pandurii Tg. Jiu – Știința MD Bacău 24-34 (14-14)”

1. Daca la Shota e deja obisnuinta sa faca meciuri mari surprinde din nou placut evolutia lui Ionut Ramba ! meci foarte bun

2. Cred ca mulţi v-aţi schimbat părerea despre Ionuţ! Mă bucur ca reuşeste asta şi demonstreaza că merită susţinerea noastra!

3. Felicitari handbalistilor din Bacau.Cel putin sa fim si noi tari la handbal,daca la fotbal din nefericire stam foarte,foarte prost!