CSM Bacău – Steaua București 23-26 (12-14), în Divizia A de handbal masculin

CSM Bacău a pierdut și al patrulea derby al sezonului, de data aceasta în fața liderei seriei, Steaua București, cu un nou arbitraj dubios. Sigur că în final diferența a fost făcută de experiența net superioară a oaspeților, dar la 21-23, cu 5 minute înainte de final, băcăuanilor li s-au luat două mingi total anapoda pe faza de atac, pentru greșeli numai de arbitri văzute.

Tânăra echipă băcăuană s-a aflat la conducere timp de 17 minute, după care steliștii au preluat frâiele jocului, pe fondul unor ratări și greșeli tehnice ale adversarilor. Fane Laufceac a fost în mare formă, însă nici Valeriu Erhan nu a fost mai prejos, portarul CSM-ului acumulând peste 20 de intervenții. Din păcate, la gazde s-a resimțit din plin lipsa aruncărilor ”de afară” (poate că totuși ar trebui jucat și cu Macovchin în atac), iar în prima repriză jocul cu extremele a lipsit aproape cu desăvârșire. Una peste alta, CSM Bacău a pierdut în fața unei echipe mai bune, pe care o așteaptă derby-ul cu Interhandball, ai cărei reprezentanți au fost prezenți în tribunele Sălii sporturilor din Bacău.

Evoluția scorului: 2-0 (5), 3-2 (11), 6-5 (17), 7-10 (23), 8-12 (26), 12-14 (pauză), 14-18 (35), 17-18 (38), 20-21 (45), 21-23 (54), 23-26 (final).

CSM Bacău: Erhan (22 de interv.), Bobeică – M. Bujor 8, Tărîță 5, Zacaciurin 3, Bulov 2, Moisă 2, Carali 2, Bahan 1, Vartic, Rață, Macovchin, Anghelov. Antrenor: Sebastian Hagiu.

Steaua: Laufceac (14 interv.) – Cian 6, Mazilu 5, Stamate 5, Vancea 4, Cioban 3, Birtalan 2, Juverdianu 1, Hrimiuc, Szoke. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.

Au arbitrat slab clujenii Gabriel Badiu și Ioan Barbu.

3 comentarii la „CSM Bacău – Steaua București 23-26 (12-14), în Divizia A de handbal masculin”