Voleibalistele de la Știința Bacău s-au impus în prima manșă a optimilor Cupei CEV, după un meci epuizant de 5 seturi și peste două ore. După ce au fost conduse cu 2-0 la seturi, băcăuanele au demonstrat din nou teoria conform căreia cine nu câștigă cu 3-0, pierde cu 2-3. Știința a condus cu 3-1 în primul set, după care parțialul a fost la discreția gazdelor. Florin Grapă a cerut time-out la 4-10, băcăuanele s-au apropiat la 10-13, după care elvețiencele au punctat de 6 ori consecutiv și au câștigat setul la 18. Vicecampioana României a început în forță setul al doilea, a avut 8-3, însă gazdele au revenit și au preluat conducerea cu 12-11. Băcăuanele au mai avut o zvâcnire și au intrat cu un avantaj de un punct la al doilea time-out tehnic, după care totul s-a rupt în tabăra noastră, iar elvețiencele au făcut 2-0.
Voleibalistele pregătite de Florin Grapă au intrat mult mai decise în teren în setul al treilea și, după 5-3 pentru avdersare, au punctat de cinci ori consecutiv și au rămas la conducere până la finalul parțialului, pe care și l-au adjudecat la 18. Setul al patrulea a fost în întregime la discreția oaspetelor, care au condus cu 19-6, gazdele au revenit, dar a fost tardiv și Știința a împins meciul în tie-break. Setul decisiv a început catastrofal pentru băcăuane, cu 6 puncte pierdute consecutiv, dar ”studentele” au revenit senzațional și au egalat la 7. Cele două echipe au mers apoi cap la cap, irosind fiecare câteva mingi de meci, pentru ca în final șansa să le surâdă băcăuanelor, care iau o opțiune importantă pentru calificare.

Știința Bacău a evoluat în alcătuirea: Miclea-Grigoruță, Kamenova, Herlea, Rogojinaru, Sobo (Faleș), Iosef, Gaido – libero.

Returul este programat marți, 20 noiembrie, de la ora 17.

Un comentariu la „Thriller în Țara Cantoanelor / Volley Köniz – Știința Bacău 2:3 (25-18, 25-19, 18-25, 16-25, 17-19)”