Volei, juniori / Victorii de trei puncte pentru cadetele și cadeții de la CSS Bacău

Echipele de volei caeți și cadete au evoluat duminică pe teren propriu, ambele în compania formațiilor clubului LPS CSS Suceava. Primii care au evoluat au fost băieții, care au câștigat la pas, scor 3:0 (25-14, 25-15, 25-10). La cea de-a treia victorie consecutivă din campionat, antrenorul Eusebiu Țurcanu a utilizat următoarea formulă de echipă: Ciprian Prăjișteanu (Iulian Grigore), Horia Alexoae (Abel Ciser), Codrin Cernov, Ciprian Grigore, Cosmin Pântea, Costel Bichescu, Mihai Șnel – libero.

Mult mai animată a fost partida fetelor, acolo unde oaspetele au cucerit setul al treilea și au condus cu 13-9 în setul al patrulea. Din fericire, elevele profesorilor Dumitru Matanie și Traian Șnel au avut puterea să revină și să obțină o victorie de trei puncte: 3:1 (25-18, 25-15, 23-25, 25-21). Din nefericire, am avut ocazia să-l vedem din nou dându-se în spectacol pe antrenorul sucevean Ionuț Beligan, cel care, cu un an în urmă a vrut să-și scoată echipa de pe teren, fiind ”refuzat” de elevele sale. Duminică, el s-a certat din nou cu toată lumea și e de mirare cum un cetățean cu comportamentul lui se ocupă de pregătirea unor copii. CSS Bacău a obținut a doua victorie din tot atâtea posibile în alcătuirea: Ioana Senteș, Cezara Stanciu, Rafaela Toma, Bianca Niță, Laura Pupăză, Adelina Crainicu, Ionela Muntianu – libero. Au mai jucat: Denisa Mândrilă, Mara Cojocaru și Diana Țanțu.