CSM Moinești a suferit prima înfrângere din campionat, fiind învinsă în deplasare cu 4-2 de Bucovina Rădăuți. Gazdele au condus cu 2-0, goluri Stoian (min. 7) și Ionesi (min. 15), oaspeții au redus din diferență prin Darie (min. 42), iar același Stoian a stabilit scorul pauzei printr-un gol marcat în min. 45. Moineștenii s-au apropiat din nou la un gol datorită unui penalty transformat de Banu (min. 65), apoi au ratat în câteva rânduri ocazia de a egala, iar Ionesi a stabilit rezultatul final în prelungirile partidei.

Sport Club Bacău n-a început deloc bine partida de la Suceava, Sporting beneficiind de un penalty în minutul 13. Apetri a ratat, iar băcăuanii au punctat apoi de două ori, prin Bogdan Ungureanu (min. 15) și Costin (min. 33). După pauză, Buziuc a înscris golul de onoare al gazdelor în min. 78, iar Sport Club Bacău obține o victorie extrem de prețioasă.

Aerostar Bacău a reușit o foarte importantă victorie în fața celor de la Kosarom Pașcani, golul victoriei fiind reușit în ultimul minut al partidei de vârful de atac Mădălin Munteanu.

Rezultate complete etapa a X-a: Bucovina Rădăuți – CSM Moinești 4-2 (3-1), Sporting Suceava – Sport Club Bacău 1-2 (0-2), Aerostar Bacău – Kosarom Pașcani 1-0 (0-0), Ceahlăul II P. Neamț – Young Stars Panciu 2-0 (1-0), FCM Dorohoi – Petrotub Roman 5-3 (2-3) și Știința Miroslava – Oțelul II Galați 1-0 (0-0).

2 comentarii la „Sport Club câștigă la Suceava, Moineștiul suferă prima înfrângere, Aerostarul învinge în ultimul minut”

1. SC Bacău 9 6 1 2 19- 11 Adv+10 19p
    Moineşti 8 5 2 1 24- 17 +5 17p
    Dorohoi 9 5 1 3 18- 11 +4 16p
    Bcv.Rd. 9 5 0 4 11- 13 0 15p
    Paşcani 8 4 2 2 7- 3 +2 14p
    Oţ.Gl.II 8 3 4 1 11- 7 +1 13p
    Sp. Sv. 8 3 2 3 7- 7 -4 11p
    Petrotub 8 3 1 4 10-12 -2 10p