Derby electrizant / Știința MD Bacău – CSU Suceava 27-26 (14-15)

Partida de miercuri seara dintre echipele moldovene din Liga Națională de handbal masculin și-a onorat din plin titulatura de derby, cele două echipe oferind un joc spectaculos, cu un final incendiar. A fost meciul portarilor, Liszkai, Tevzadze și Șelaru adunând cu toții 40 de intervenții care mai de care mai spectaculoase.

CSU Suceava a început mai bine partida, cu un joc modern, în viteză, pentru care defensiva băcăuană a găsit cu greu soluții. În condițiile în care nici poarta băcăuană n-a mers, apărarea n-a recuperat mai nimic, iar poziționalul gazdelor a avut un ritm bătrânesc, s-a ajuns în minutul 23 la un îngrijorător 14-10 pentru oaspeți. La acest scor, Liszkai a apărat o aruncare de la 7 metri, la atacul următor al adversarilor a blocat și o aruncare de pe semicerc, publicul a luat foc, defensiva Științei a renăscut și, între minutele 26 și 28, gazdele au înscris de 4 ori consecutiv, egalând la 14. Acatrinei a făcut 15-14 pentru oaspeți la pauză, iar repriza secundă se anunța pe viață și pe moarte.

Așa a și fost, iar băcăuanii au preluat conducerea în minutul 35 prin inepuizabilul Marius Bondar, în timp ce sucevenii n-au păstrat cadența primei reprize. Da Silva și-a amintit și el că a fost transferat să arunce de afară și a punctat de 5 ori, Liskzai și Șelaru au continuat să facă spectacol între buturi, iar gazdele aveau 24-21 în minutul 52. Sucevenii s-au apropiat la un gol cu 5 minute înainte de final, 24-23. În minutul 59, la 27-26 pentru Știința, golgeterul sucevean Chiruț a văzut cartonașul roșu după a treia eliminare de 2 minute, iar Marius Bondar a avut ocazia să închidă meciul de la 7 metri, dar Șelaru nu a fost de acord, a apărat și le-a oferit coechipierilor șansa atacului egalizator. Antrenorul Răzvan Bernicu a cerut time-out, Suceava s-a așezat în pozițional, Bursuc a aruncat de la șold cu 3 secunde înainte de final, dar Shota Tevzadze a strâns picioarele, a respins și a ținut ambele puncte la Bacău.

A fost un meci electrizant, în care handbaliștii ambelor echipe au făcut risipă de energie și spectacol totodată, fără durități și gesturi nesportive. Păcat că arbitrajul cuplului Harabagiu-Stănescu nu s-a ridicat la nivelul jocului. În orice caz, măcar în privința liniei de 9 metri băcăuane, sunt semne bune în perspectiva dublei din Cupa EHF. Și o ultimă observație pentru cei care l-au fluierat pe Ramba: este incorect și imoral să admonestezi un jucător al propriei tale echipe înainte ca el să pună măcar mâna pe minge.

ȘTIINȚA BACĂU: Tevzadze (5 interv.), Liszkai (17 interv.), Grigoraș – Bondar 6, Da Silva 5, Georgescu 5, B. Voica 4, Ghiță 3, Rotaru 1, Iancu 1, Novanc 1, Păunică 1, Manea, Păiuș, Ramba. Antrenor: Eliodor Voica.

CSU SUCEAVA: Șelaru (18 interv.), T. Stănescu – Chiruț 8, Gavriloaia 5, Starikov 4, Acatrinei 3, Mitrea 3, Bursuc 3, Șoldănescu, Țuțu, Cîntec, Amihăesi, Petrea. Antrenor: Răzvan Bernicu.

20 de comentarii la „Derby electrizant / Știința MD Bacău – CSU Suceava 27-26 (14-15)”

1. aia care l-au fluierat pe ramba ce-au crezut ? ca daca il fluiera o sa joace mai bine ? ce sa le ceri…

2. Felicitari pentru victorie, dar echipa a jucat slab! O veste buna poate fi faptul ca Ystads IF au pierdut in campionatul Suediei cu scorul de 36-18

3. Din pacate punctul negru al acestei partide vine din tribuna,este absolut inadmisibil sa iti fluieri propriul jucator.si asta inainte de a atinge mingea.rusine celor care au facut’o !!

4. Din cauza gestului incalificabil de azi, contestatarii lui Ramba și-au pierdut dreptul de a mai posta comentarii aici.

5. In ce lume traim domnilor daca ne huiduim proprii jucatori. S-au auzit cumva fluieraturi la Odorhei cand toata repriza au condus ai nostrii??? Ar trebui sa ne fie rusine pentru comportament, pt ca ii aplaudam doar cand conduc si ii sustinem doar cand revin ei in joc. Acesta este publicul bacauan. referitor la joc: SLAB in continuare (comparabil cu cel de sezonul trecut) , ratari incredibile, pase gresite, iar ca orizont …nimic nou. Consider ca arbitrii au gresit decizii, dar daca tragem linie in final au fost cu noi. Avand in vedere ca suedezii nu stiu romana puteti sa-l huiduiti in continuare pe sportiv (iar cand o faceti ganditi-va ca poate sa fie fiul dumneavoastra).

6. felicitari portarilor, ambii au fost in zi m are, apararea inca scartaie.. bravo da silva.. astazi s/a vazut cam ce ar trebui sa faca un inter stanga..pentru cei care l/au huiduit pe ramba, rusine.. sunt si meciuri mai putin bune cum au fost cele de pana acum pentru el, dar trebuie jucat si cu el pentru a/i da incredere..

7. Da Silva o fi dat 5, dar din cate aruncari? Remarcatii mei de azi, dincolo de Liszkai (care ne-a scos efectiv in momentele cele mai grele) ar fi Georgescu si Voica, care in perioadele de criza pe faza de atac si-au asumat cu succes responsabilitatea finalizarii.
    Eu i-am luat apararea lui Ramba zilele trecute si cred in continuare ca poate progresa mult, dar la 21 de ani poate si sa clacheze usor daca este fluierat la intrarea pe teren. Azi s-a vazut clar ca nu a mai avut curaj sa arunce la poarta.

8. m.s: ma bucur sa vad ca sunt oameni ca tine! Ionut are multe de facut in cariera sa , a demonstrat si pana acum ca isi merita locul, si cred ca va demonstra asta tuturor!
    Referitor la huiduieli: poate nu ati fost atenti ce striga galeria pe final de meci!

9. Cei ce stau in primul rand si l-au fluierat pe Ramba, cred ca mai au de invatat in a fi suporteri, mult mai mult decat are Ionut in a invata de a juca handbal. Sincer nu ma asteptam tocmai de la ei…

10. De acord cu tine m.s. Georgescu si Voica si-au asumat responsabilitatea in momente critice si cred ca au demonstrat maturitate pentru ca asta cam lipseste acestei echipe. Imi pare rau sa o spun, s/a mai comentat aici prea usor s/a renuntat la Gurcovski si Kurilenco doi jucatori cu experienta care s/au integrat foarte bine in mecanism. Erau jucatori la care nu trebuia sa se renunte atunci cind iti stabilesti obiectiv titlul. E tardiv sa ne lamentam acum insa poate pe viitor nu se vor mai repeta asemenea greseli.
    Referitor la public, da e de condamnat gestul fata de Ramba insa sincer cred ca fara public aceasta echipa nu cistiga astazi. Cind Suceava s/a distantat la 4 goluri publicul a fost cel care a impins Stiinta catre egalare si mai apoi catre victorie prin presiunea pe care a pus-o pe adversar.
    Va fi extrem de greu simbata si duminica insa sper ca vor reusi sa se califice si sunt sigur ca publicul va veni in numar mare si-i va sustine pe baieti.

1. Sunt absolut de acord ca publicul are un mare merit in victoria de ieri, comentariul meu nu s-a dorit sub nicio forma o critica la adresa publicului in general. Sper ca sambata si duminica sala sa fie plina si ce-a fost cu Suceava sa fie numai incalzirea.
      Ne potrivim la pareri si in ceea ce priveste jucatorii la care s-a renuntat. Uite, postul cel mai putin eficient pe atac nu e cel de inter stanga, ci de pivot. Sa dai numai doua goluri cu cei doi pivoti un meci intreg e dezastru. S-au vazut multe incercari de angajare esuate, a fost chiar o faza hilara la ultimul nostru atac din prima repriza cand cautau mingea nauciti vreo trei jucatori, pivotii par a nu se coordona cu restul echipei. Mare diferenta fata de Gurkovskiy (in rau, din pacate)

11. Suporterii l-au contestat pe Ramba pentru ca nu era momentul ca el sa fie introdus .Nu atat jucatorul Ramba a fost huiduit ci mai mult decizia antrenorului de al introduce intr-un asemnea moment dificil.

1. Atunci antrenati voi din tribuna daca tot sunteti atat de specialisti. Mergeti si la antrenamente si impartiti si salariul omului. Chiar nu mai vedem cat de penibili am ajuns. Vai de mine …(Contestam decizia,…dar pe ce baza)…sau (Cand crede tribuna ca trebuia introdus Ramba)…(Avem jucatorii pe care clubul poate sa si-i permita, ca si FCM poate l-ar dori pe Messi dar nu se poate.) Trebuie sa ne revizuim noi intai atitudinea si apoi sa cerem celor care muncesc pe teren.

1. Sa nu uitam un lucru , si anume, aceasta echipa este sustinuta din banii contribuabililor bacauani deci si a celor prezenti in sala .

12. Eu cred ca unul dintre cei mai buni jucatori pe fianlul meciului a fost Iancu care in aparare a dat dovada de foarte multa determinare si dorinta .Felicitari !
    E chiar cred ca Iancu poate ajunge un foarte bun pivot Se vede ca s-a pregatit in vara mai ales fizic „se vede”

13. Am castigat cu noroc, dupa o prima repriza foarte slaba. Norocul cu eliminarile din echipa suceveana ca altfel daca le primeam noi ,ne tavaleau aia pe acolo rau de tot. In rest…sper sa avem noroc tot campionatul ca e nevoie !!

14. Daca vedeti ca un om are o perioada proasta nu trebuie sa il „afundati”mai tare!Orice jucator realizeaza singur cand are o perioada mai putin buna!Eu cred ca se descurca este un jucator complet ,face fata in aparare unde este cel mai dificil si in atac ca orice jucator are zile si zile!Frumos ar fi cei care au avut acel „frumos”caracter sa-si rascumpere greseala!Este nu rusinos ci foarte grav sa iti huidui propriul jucator…Si nu mai faceti diferenta intre jucatori pt ca se vede foarte bine ca toti gresesc uni chiar mult si pe ei nu ii vedeti sau va faceti ca nu ii vedeti….V-am mai zis si o repet APARAREA este cheia acestui joc,,

15. frumos ar fi ca toti cei prezenti in sala sa cante alaturi de baietii din galeriei ,,,sa se ridice in picioare sa facemn atmosfera in loc sa ne tot contram pe site ca ala e bun .celalalt nu e bun etc ,,,,,astia sunt cu ei defilam, atat ne-a mai ramas……volei fem si handbal masculin ,,,,intradevar sunt si banii nostri ai bacauanilor dar daca tot sunteti asa de inversunati de ce nu veniti la antrenamente sa discutati cu jucatorii antrenori etc ,,,decat prin site sau presa mai bine face to face ,,,,