Prima victorie a lui Baciu / Petrotub Roman – Sport Club Bacău 1-3 (0-0)

Iată că Marius Baciu a făcut ce-a făcut, a schimbat câte ceva și a obținut prima victorie în afara Bacăului a celor de la Sport Club. După o primă repriză dominată teritorial de oaspeți, dar încheiată cu un scor alb, mitanul secund a adus și golurile. Scorul a fost deschis de gazde, în minutul 56, prin Popa, cu un șut din careu. După 10 minute, Bogdan Ungureanu a adus egalarea dintr-o lovitură liberă de la 18 metri. În minutul 88, Andrei Întuneric a marcat împotriva fostului său antrenor, pentru ca Bogdan Ungureanu să-și răzbune toate evoluțiile mai puțin reușite din ultima vreme și să reușească ”dubla” după o combinație cu Miron, în cel de-al treilea minut de prelungiri.

Petrotub Roman: Costea – Lupușoru, Marin, Ghidarcia, Gafița – Vlaicu, Popa, Sărițanu, Țapu – Harbuzaru, Alexandru. Au mai jucat: Ciobanu, Vulpe, Chirilă, Petrila. Antrenor: Gheorghe Poenaru.

SC Bacău: Știrbu – Blănaru, Adăscăliței, Bamba, Luncanu – Vasiliu, Pintea, Dumitriu, Husein – Costin, B. Ungureanu. Au mai evoluat: Hurdubei, Agache, Miron, Întuneric. Antrenor: Marius Baciu.

Celelalte rezultate ale etapei: CSM Moinești – Young Stars Panciu 3-0 (Tismănaru 75, Banu 79, Chelariu 83), CS Kosarom Pașcani – Ceahlăul II P. Neamț 2-0, Știința Miroslava – Sporting Suceava 1-2 și Bucovina Rădăuți – FCM Dorohoi 0-2. Aerostar Bacău și Oțelul 2 Galați au stat.

Revelația CSM Moinești conduce în clasamentul seriei I, cu 10 puncte (golav. 13-7), urmată de Sport Club Bacău, 9 puncte (9-7) și Sporting Suceava, 9 puncte (4-2).

3 comentarii la „Prima victorie a lui Baciu / Petrotub Roman – Sport Club Bacău 1-3 (0-0)”