De încălzire / CSM Bacău – CSM Focșani 31-18 (16-8), în Divizia A de handbal masculin

Conform așteptărilor, handbaliștii de la CSM Bacău s-au impus lejer în fața celor de la CSM Focșani, chiar dacă diferența de scor e mică raportat la diferența de valoare dintre cele două formații. Tinerii jucători băcăuani au primit cu 3 goluri mai mult decât ”plafonul” stabilit de antrenorul Sebastian Hagiu înainte de meci, dar e greu să rămâi concentrat în prima etapă în fața unui adversar net inferior.

Dincolo de fazele spectaculoase, care au smuls ropote de aplauze publicului spectator, e de amintit și faptul că în prima repriză, pe faza de atac, băcăuanii au rămas datori la jocul cu pivotul, lucru corectat după pauză. Miercuri e etapă intermediară, CSM Bacău evoluând la LPS Piatra Neamț, iar sâmbăta viitoare va fi un prim derby la Bacău, împotriva celor de la CSM Călărași.

Evoluția scorului: 3-1 (5), 7-2 (11), 10-5 (17), 14-7 (24), 16-8 (pauză), 18-9 (36), 23-11 (42), 27-14 (49), 30-15 (54), 31-18 (final).

CSM Bacău: Erhan, Bobeică – Bulov 7, Moisă 5, Tărîță 5, Rață 4, Zacaciurin 4, Bahan 3, Vartic 2, Carali 1, M. Bujor, Cotinghiu, Liță, Butnaru. Antrenor: Sebastian Hagiu.

CSM Focșani: Rusu, Ciubotaru – Nelu 8, Neață 3, Popa 2, Toader 2, Vasilache 1, Costache 1, Stancu 1, Anca, Barbu, Constantin. Antrenor: Viorel Ciubotaru.

Arbitri: Ionuț Ifrim și Alexandru Ilisei (Piatra Neamț).