Victoria chinuită a Științei la Turda i-a înfierbântat tare pe handbaliștii gorjeni, din moment ce Șandru se declara foarte încrezător într-o victorie pe terenul vicecampioanei. Ajunși în Sala Sporturilor din Bacău, cei de la Pandurii au ieșit de-acolo bătuți măr de un adversar care i-a dominat la toate capitolele. Știința Municipal Dedeman Bacău a făcut un cu totul alt meci decât cel de săptămâna trecută de la Turda, iar succesul la 12 goluri diferență a venit firesc. Iar dacă scorul la pauză a fost atât de strâns, acest fapt a fost cauzat de câteva minute de relaxare în tabăra gazdelor. Nu mai puțin de nouă jucători au înscris pentru Știința în prima repriză de pe toate posturile, în timp ce Shota Tevzadze a apărat magistral. Apropo de Shota, astă-vară, când publicam sondaje care arătau că suporterii băcăuani își doreau ca portarul georgian să rămână la Bacău eram acuzați că punem presiune inutil. Iată că primele două etape au arătat de ce Shota trebuia să rămână la Știința.

Imediat după pauză,gorjenii s-au apropiat amenințător la 2 goluri, Colin Voica a aruncat cartonul de time-out pe masa oficială, iar după reluarea partidei Știința a înscris de 4 ori la rând. Printre golurile marcate în acest interval s-a numărat și cea mai frumoasă reușită a partidei, în minutul 33. Atunci, Ionuț Rotaru, aflat la 7 metri, a trimis o pasă pe nevăzute cu spatele, din poignet, care l-a găsit liber la semicerc pe Novanc, pivotul Științei înscriind pentru 17-14. În rest, jocul echipei băcăuane a degajat forță și e îmbucurător că s-a înscris cu ușurință și de pe pozițional, inclusiv goluri ”de afară” ale interilor.

Păcat că Federația Română de Handbal îi chinuie pe vâlcenii Dănuleț și Iordache cu meciuri din prima ligă. Cei doi au comis o mulțime de greșeli, au enervat pe absolut toată lumea din sală și poate ar fi mai bine pentru toți ca cei doi să meargă la minihandbal.

Evoluția scorului: 4-2 (5), 7-4 (9), 9-7 (17), 15-8 (26), 16-8 (pauză), 19-14 (35), 24-16 (42), 28-18 (48), 31-18 (54), 33-21 (final).

Știința: Tevzadze (12 interv.), Liszkai (2 interv.), Grigoraș (2 interv.) – Bondar 6, Ghiță 6, Rotaru 4, Novanc 3, Dospinescu 3, Georgescu 2, Păiuș 2, Ramba 2, Da Silva 2, Iancu 1, Păunică 1, G. Bujor 1, Manea. Antrenor: Eliodor Voica.

Pandurii: Jelovcan (8 interv.), Rădulescu (3 interv.) – I. Mazilu 6, Asoltanei 5, Mledenciu 4, Șandru 3, Apolzan 1, Giotoiu 1, Enache 1, Dragnea, Ilieș, A. Popescu, V. Popescu, Cărăgui. Antrenor: Liviu Andrieș.

Au arbitrat foarte slab Marius Dănuleț și Mihnea Iordache.

Celelalte rezultate din etapa a II-a: U Transilvania Cluj – HCM Constanța 17-31, Dinamo București – CSM București 24-34, Poli Timișoara – CS Caraș-Severin 21-18, CSU Suceava – Potaissa Turda 33-34 și HC Odorhei – CSM Ploiești 38-34.

Clasament: 1. HCM Constanța 4 p (63-37), 2. CSM București 4 p (62-49), 3. ȘTIINȚA MD BACĂU 4 p (56-43), 4. HC Odorhei 4 p (68-60) … 9. CSM Ploiești 0 p (59-65), 10. CSU Suceava 0 p (56-64), 11. U Cluj 0 p (43-61), 12. Dinamo București 0 p (44-66).

7 comentarii la „A început spectacolul / Știința MD Bacău – Energia Pandurii Tg. Jiu 33-21 (16-12)”

1. dap, frumos meci azi, dar nici cei de la tg jiu nu au pus mari probleme..o singura remarca..magicul de ramba cu care se tot insista si mai mereu iti rupe din ritmul echipei cand intra in teren..pacat de calitatile fizice..in rest mai are de munca si poate ar fi bun pe la csm 2010..felicitari dospinescu, novanc, georgescu si bineinteles shota..

2. @Sport Reporter
    O actualizare a numerelor de pe tricou ale jucatorilor poti publica?
    Apropo de interventiile portarilor, din min.40 pana cand a intrat Grigoras, eu am vazut cel putin 6 interventii (pe spatiul portii) ale lui Liszkai

1. Actualizarea cerută: 22. Tevzadze, 16. Tamaș, 12. Grigoraș, 32. Liszkai, 23. Bîrză, 2. Păiuș, 3. Iancu, 4. Rotaru, 7. Bondar, 8. Ramba, 9. Manea, 11. G. Bujor, 13. Ghiță, 14. B. Voica, 15. Da Silva, 17. Dospinescu, 18. Georgescu, 20. Sipos, 21. Păunică, 24. Novanc.