20 de minute de glorie: Oltchim Rm. Vâlcea – CSM Bacău 38-23 (18-13)

Desigur că nimeni nu și-a închipuit că handbalistele de la CSM Bacău ar fi putut încurca Oltchimul, mai ales la Râmnicu Vâlcea. Dar băcăuanele au făcut o primă repriză foarte curajoasă, după primele 20 minute având chiar avantaj pe tabela de scor, 11-10, în condițiile în care Cristina Sîntămărean apărase două aruncări de la 7 metri. Imediat după aceea însă, Simion a văzut direct cartonașul roșu pentru o intervenție dură pe un contraatac al gazdelor, după care Oltchimul a intrat cu 5 goluri avans la cabine. În repriza secundă lucrurile au intrat în normalitate, iar CSM Bacău rămâne cu satisfacția de a fi jucat de la egal la egal aproape o repriză cu echipa campioană și, de ce nu?, de a fi dat golgetera meciului, bulgăroaica Radina Krumova. Rămâne ca fetele noastre să memoreze evoluția din prima treime a jocului din sala ”Traian” și s-o repete timp de 60 de minute în dificilul meci de duminică, de pe teren propriu, cu U Jolidon Cluj.

Evoluția scorului: 3-1 (4), 6-3 (9), 8-6 (12), 10-9 (18), 10-11 (20), 13-12 (24), 16-12 (27), 18-13 (pauză), 21-14 (34), 25-16 (37), 28-17 (41), 29-19 (46), 31-21 (50), 33-22 (56), 38-23 (final).

OLTCHIM: Huțupan, Tolnai, Smedescu – Vetkova 7, Meiroșu 6, Curea 6, Vizitiu 4, Farcău 4, Nechita 3, Managarova 2, Băbeanu 2, Ozel 2, Chirilă 2, Manea. Antrenor: Radu Voina.

CSM Bacău: Sîntămărean, Croitoru – Krumova 8, Busuioceanu 7, Simion 2, Cherecheș 2, Ciucă 2, Amoagdei 1, Szabo 1, Toma, Matei, Geapănă, Lazăr. Antrenori: Gabriel Armanu și Gabriela Manea.

Un comentariu la „20 de minute de glorie: Oltchim Rm. Vâlcea – CSM Bacău 38-23 (18-13)”