Antrenorul Eliodor Voica și-a felicitat jucătorii pentru victoria de la Călărași și a apreciat șansele Științei de a termina campionatul pe locul 2 la 50-55%. ”A fost o partidă tensionată, aș minți să spun altceva, cu toții știam ambiția cu care se va prezenta Dinamo, iar faptul că a fost echipa mea nu are rost să-l mai discutăm. Relevant e faptul că am reușit să mai facem un pas spre demontarea acelui mit care s-a creat vizavi de faptul că noi suntem doar o echipă de casă. Consider că în proprție de 50-55% ne-am asigurat locul al doilea, dar eu rămân la părerea că trebuie să mergem și să câștigăm orice meci. Partida a fost una spectaculoasă, cu ghilimelele aferente, prima repriză a fost la discreția noastră, ceea ce nu se poate spune și despre repriza a doua. Și cum cineva mă întreba săptămâna trecută de ce începem meciurile mai greu, iată că și astăzi s-a adeverit maxima conform căreia niciun meci nu seamănă cu altul. Astăzi, apărarea a fost punctul nostru forte și, chiar dacă atacul a avut de asemenea plusuri, tot apărarea a fost decisivă, împreună cu faza a doua, care ne-a ajutat să facem diferența în anumite situații. Vreau să-i felicit pe suporterii noștri pentru efortul pe care l-au făcut pentru a ne încuraja, dar și pe toți combatanții din această seară, pentru modul în care au arătat că s-au prezentat la Călărași pentru a-și face datoria.”

2 comentarii la „Eliodor Voica: ”Am mai demontat din mitul conform căruia suntem doar o echipă de casă””