Precizie elvețiană: Știința Bacău – Unic Piatra Neamț 3:0 (23, 18, 9)

În penultima etapă a campionatului Diviziei A1 feminine, Știința a întâlnit pe Unic Piatra Neamț, intr-un derby de tradiție al întrecerii interne. De data asta, oaspetele nu au reușit să repete surpriza din sezonul trecut, când plecau victorioase de la Bacău. De fapt, nu prea au avut cum, în condițiile în care Știința a prestat un nou joc de calitate, la finele căruia și-a trecut în cont alte trei puncte, cu care își asigură și matematic primul loc la finalul campionatului regulat. Totodată, este a opta victorie consecutivă, fără set pierdut, pentru trupa lui Grapă, o performanță remarcabilă. Partida a început totuși sub nota echilibrului, iar Unicul a reușit chiar să stea minute bune la conducere, având constant unul sau două puncte peste adversarele lor. De la 15-16, Știința preia conducerea, se concentrează mai bine și dă dovadă de un plus de maturitate, reușind să încline balanța în favoarea ei (25-23), la capătul unui set spectaculos. Oaspetele reușesc și primele două puncte ale setului secund, dar profesorul Grapă cere imediat time-out și acestă dă roade. Băcăuancele recuperează, trec în avantaj (8-5), și apoi și-l majorează, ajutate și de serviciile inexacte ale formației vizitatoare. 16-11 la al doilea time-out tehnic și 25-18 la final, intr-un set lipsit de emoții pentru gazde. Și mai liniștit a fost ultimul act al partidei, în care nu a existat practic decât o singura echipă pe teren. Ați ghicit, este vorba despre Super Stiința, cea care nu le-a mai dat nicio șansă adversarelor și a încheiat conturile cu un categoric 25-9, ce ne scutește de prea multe cometarii.

Pentru Știința urmează în weekend o ultimă deplasare, la Cluj, în cadrul ultimei etape a sezonului regulat.

Știința: Polishchuk, Sobo, Herlea, Elisei, Lupu, Hosu și Manu-libero. Au mai evoluat: Miclea, Faleș. Antrenori: Florin Grapă și Melu Manta

Unic: Chirilov, Zaharia, Stanciu, Marin, Buz, Curcă și Albu-libero. A mai evoluat: Tănase. Antrenor: Mihaela Voivod