Fără emoții: Potaissa Turda – Știința MD Bacău 22-30 (12-15)

Știința Municipal Dedeman Bacău a obținut o victorie clară pe terenul nou-promovatei Potaissa Turda, pe un teren unde Eliodor Voica anticipa că va fi ”iad”. Băcăuanii au tratat partida cu maximă seriozitate și, după o primă repriză destul de echilibrată, în care gazdele s-au ținut scai de adversari, a urmat o a doua repriză în care pe teren n-a mai contat decât o singură echipă, adică Știința. De altfel, oaspeții au condus pe tabelă pe toată durata partidei, fiind egalați o singură dată, la 6, în minutul 15. În primele 15 minute ale reprizei secunde, Știința a primit doar 2 goluri, desprinzându-se decisiv, datorită unei apărări agresive și a evoluției foarte bune a portarilor.
Echipa pregătită de Eliodor Voica acumulează 26 de puncte și își consolidează locul al doilea în ierarhia Ligii Naționale, urmând ca în etapa viitoare să primească vizita lanternei roșii a clasamentului, Steaua București.

Evoluția scorului: 0-3 (5), 2-4 (9), 6-6 (15), 8-10 (21), 11-12 (24), 12-15 (pauză), 13-18 (35), 14-21 (41), 15-25 (46), 16-28 (51), 22-30 (final).

Marcatori

Potaissa: Marian 6, Dediu 5, Munea 4, Ștef 3, Câmpan 1, Alisie 1, Suciu 1, Vasiloiu 1.

Știința: Kurilenko 6, Păunică 5, Ghiță 4, G. Bujor 4, Rotaru 3, Gurkovsky 2, Bondar 2, Sipos 2, Iancu 1, B. Voica 1.