Cu nimic inferiori campioanei: HCM Constanța – Știința MD Bacău 27-25 (12-12)

Știința Municipal Dedeman Bacău n-a izbutit surpriza pe terenul campioanei, la capătul unui meci în care a evoluat de la egal la egal cu adversara. Din păcate, însă, de pe inter stânga s-a înscris o singură dată, Kurilenko și Ramba având evoluții șterse, din inter dreapta Ghiță a contat doar în repriza a doua, iar pivoții Iancu și Gurkovsky n-au înscris niciun gol. În aceste condiții, Știința s-a bazat foarte mult pe extreme, Bondar și Dospinescu au dus greul, înscriind 12 goluri, dar n-a fost de-ajuns. În plus, în minutul 54, la 23-23, Costel Manea a primit gratuit cea de-a treia eliminare, fiind descalificat, după care constănțenii s-au desprins decisiv. Păcat, fiindcă handbaliștii Științei s-au apărat foarte bine, contraatacul și faza a doua au mers, însă de pe pozițional se înscrie în continuare cu mare dificultate.

După un început echilibrat de meci, gazdele s-au desprins la 6-2 în minutul 12, pe fondul unor intervenții foarte bune ale lui Rudi Stănescu. La acest scor, defensiva băcăuană a evoluat mult mai atent, Fane Laufceac și-a intrat în mână, iar Știința a luat conducerea în minutul 19 cu 8-7, după trei contraatacuri valorificate de Bondar și Dospinescu. Știința a condus și la 2 goluri, cu 10-8, 11-9 și 12-10, dar în ultimele 3 minute din prima repriză nu a mai înscris, iar la pauză s-a intrat la egalitate.

HCM-ul a început în forță repriza secundă, marcând de două ori consecutiv în două minute, însă Ghiță și-a amintit că e golgeterul Ligii Naționale și înscris primele sale goluri, egalând la 14 în minutul 33. Băcăuanii s-au instalat din nou la timonă, conducând cu 17-15 în minutul 38, dar constănțenii au revenit la conducere în minutul 42, 19-18. S-a mers cap la cap până la faza din minutul 54, cu descalificarea lui Manea, iar campioana a înscris de trei ori la rând. Cu toate acestea, băcăuanii s-au apropiat la 26-25 în minutul 59, Constantin Ștefan a cerut time-out, iar apoi Angelovski a speculat o neatenție a apărării băcăuane, pătrunzând pe semicerc și înscriind ultimul gol al partidei cu un minut înainte de final.

HCM Constanța a câștigat cu șansă și se desprinde la 4 puncte de Știința Municipal Dedeman Bacău în fruntea ierarhiei Ligii Naționale de handbal masculin, însă a fost cât se poate de evident că gruparea dobrogeană era de bătut în întâlnirea de duminică dimineață.

HCM CONSTANȚA: Stănescu (16 interv.), Șelaru (2 interv.) – Csepreghi 6, Novanc 5, Toma 5, Irimescu 3, Sabou 2, Riganas 2, Stamate 2, Angelovski 1, Ghionea 1, Stavrositu, Riganas. Antrenor: Constantin Ștefan.

ȘTIINȚA BACĂU: Laufceac (5 interv.), Tamaș (7 interv.) – Bondar 7, Ghiță 6, Dospinescu 5, Rotaru 5, Kurilenko 1, Iacob 1, Manea, Iancu, Gurkovsky, Ramba, Sipos, Păunică. Antrenor: Eliodor Voica.

18 comentarii la „Cu nimic inferiori campioanei: HCM Constanța – Știința MD Bacău 27-25 (12-12)”

1. Adevarul e ca s-au cam vazut acele 5% (sau poate mai mult) acordate de arbitri gazdelor, decizii care i-au favorizat pe constanteni. Fara eliminari de 2 minute impotriva HCM-ului, faulturi facute la patrunderile extremelor noastre pe semicerc si netaxate, ultima eliminare la MANEA gratuita (in cel mai rau caz fault in atac, pentru ca MANEA nu s-a miscat de pe loc).
    Pe de alta parte s/a vazut si lipsa experientei la jucatorii nostri. Citeva greseli pe final (mingi scapate in out, pase imprecise etc.).
    PACAT!!! Insa nu trebuie dezarmat pentru ca oricum cred ca HCM ul va mai pierde puncte in retur si Stiinta va avea sanse ei.
    SARBATORI FERICITE!!!!

2. Frumos meci, pacat ca am condus de doua ori si am pierdut pe final, s/a vazut lipsa de experienta a unor jucatori gen iancu, ramba, care in astfel de meciuri cu miza se precipita, daca ne/am fi desprins la 3, 4 goluri cand am avut sansa, altfel s/ar fi jucat meciul, arbitrajul a doua repriza jalnic, , numai eliminari pentru noi, la manea a treia eliminare a fost gratuita, joc pasiv mult prea repede pe atacurile noastre si asta e.. una peste alta a fost un meci frumos, care cu putina atentie putea fi castigat si aici ma refer la folosirea unor jucatori gen sandu iacob care ar fi putut jucat mai mult si experienta lui si/ar fi spus cuvantul….oricum felicitari , baieti …in special ghita care duce greul, bondar, tuturor la urma urmei.. suntem pe un drum dum, cu cateva transferuri de voloare, 2, 3 jucatori altfel am juca returul campionatului si poate cine stie cu cativa pasi gresiti ai hcm-ului sa ajugem sa terminan pe primul loc

3. Aveti echipa frumoasa. Nu mai acuzati arbitrajul. Tocmai aici gresiti.O echipa f buna termina meciul fara niciun ajutor de la arbitri(acasa la voi s-au vazut asemenea ajutoare).Cand pe orice post o sa fie cel putin cate doi jucatori de aceiasi valoare atunci se poate castiga un meci greu, cu o echipa redutabila.Azi Bacaul a fost superior Constantei la conditie fizica si determinare, asa este orice meci daca se joaca cu echipa campioana. Felicitari echipei din Bacau, azi a dat totul pe teren, daca veti face achizitii puternice veti zburda in campionat, Aveti antrenor bun

4. MĂI OAMENI BUNI, VOI CHIAR CREDEŢI CĂ PUTEŢI LUA LOCUL 1? REVENIŢI CU PICIOARELE PE PĂMÂNT.

1. Da Iuliane,putem termina cu ceva sansa e adevarat pe 1,la fel cum si voi puteti termina pe 3 ! Meciul de astazi a demonstrat fara echivoc ca putem bate Constanta !

2. Nu mah sucevene, o sa visam ca voi la locul 3 si apoi o sa ne vindem cei mai buni jucatori ca dupa aia sa veniti voi sa ne umiliti acasa! Succes la evitarea retrogradarii.

5. Sucevene, voi sa cistigati macar o data cu constanta si apoi poti comenta cit doresti. De cind ati intrat in liga nationala v-au facut astia de la malul marii ferfenita de cite ori v-au prins…

6. Si in afara de elimarea aia a mai fost vreuna impotriva Constantei? Poate incerci tu sa-mi explici ce a fost la ultima eliminare a lui MANEA vreau sa stiu si eu ce argument ar fi avut arbitrul. Ca sa nu mai spunem de cite doua trei atacuri succesive in pasiv ale Constantei la care domnii arbitrii asteptau probabil sa se inscrie. Sunt arbitri cu experienta si cind vor sa favorizeze stiu cum s-o faca asta nu inseamna ca cine e avizat nu-si da seama.

7. pt. suporter suceava:voi nu o sa ajungeti niciodata unde e stiinta si nu uita abia s-a terminat turul.bravo baieti si toate felicitarile mele pt acest joc.

8. Eu poate nu sunt avizat si nu mi-am dat seama ca arbitrii au favorizat in mod evident Constanta. Am vazut insa doua greseli impotriva noastra in repriza a doua (pe langa eliminarea gratuita a lui Manea, iertarea de eliminare a unui constantean, nu retin cine, care a tinut de la spate de tricou pe o patrundere a noastra la care am primit 7 metri), dar pe de alta parte am remarcat si faptul ca arbitrii au permis in cele mai multe momente un joc fizic pe faza de aparare, ceea ce ne-a dat ocazia sa-i incurcam rau pe campioni si sa dam multe pe contraatac. La cum ne-am aparat astazi, daca erau arbitrii hoti ne puteau da de 2-3 ori mai multe eliminari. Cu riscul de a supara pe multi de aici spun ca arbitrajul e ultima cauza a esecului de azi si n-ar fi rau sa avem asa arbitraje in fiecare deplasare. Daca interii si pivotii miscau mai bine pe atac, daca in ultimul sfert de ora era in poarta un Shota in forma buna, daca Stanescu nu-l ghicea pe excelentul Bondar la acel contraatac (ratat la 21-22 parca) sau daca Ghita nu dadea pe langa un 7 metri nu mai spunea nimeni nimic de arbitraj la ora asta si sarbatoream cu totii titlul de campioni de toamna ex aequo.

9. vad ca deja s-au incins spiritele pe aici. s-a vazut si astazi ca daca am fi avut un pic mai multa experienta competitionala am fi putut scoate cel putin un egal.pararea mea ca am pierdut meciul din mana la acel unu la unu cu bondar cand a dat in rudi stanescu.cat despre eliminari,azi am stat bine.la cate contacte la limita au fost,daca erau niste arbitrii care vroiau sa ne faca stateam numai pe banca la odihna. tin sa felicit si eu ECHIPA STIINTA DEDEMAN BACAU pentru turul asta fantastic de campionat. si dupa cum zice si d-ul voica:” De ce 1 si nu 2?” Forta STIINTA!!!!!!!

10. Felicitari echipei pentru atitudinea din acest meci.
    Cred ca daca meciul se desfasura la Bacau, am fi castigat fara mari probleme, cu o sala plina.
    La ultima eliminare a lui Manea, cred ca arbitrii au considerat ca a simulat un fault in atac (nu cunosc prea bine regulamentul, astfel incat nu stiu ce sanctiune se da la simulare).
    Sper ca echipa sa joace la fel si meciurile de la anul.