Robert Licu: ”Blocul nostru de apărare n-a funcționat așa cum ne propusesem”

Antrenorul formației CSM București, fostul internațional Robert Licu, și-a băgat elevii într-o ședință de circa 30 de minute după înfrângerea severă suferită în fața Științei. Iată interviul pe care ni l-a acordat la ieșirea de la vestiar:

Rep.: Supărat, domnule Licu ?

Robert Licu: Da, normal, a fost o înfrângere la un scor destul de usturător și e normal să fiu puțin trist.

Rep.: Cum vi s-a părut meciul ?

R.L.: În afară de primele 10-15 minute, când am reușit să rezistăm, restul a fost la discreția echipei din Bacău.

Rep.: Ce le-ați reproșat elevilor dumneavoastră ?

R.L.: Ce le-am reproșat rămâne la noi în vestiar.

Rep.: Atunci, spuneți-ne ce n-a mers la echipa dumneavoastră ?

R.L.: N-au mers mai multe. Blocul de apărare n-a funcționat așa cum ne propusesem, am fost depășiți mult prea ușor, s-au marcat goluri cu prea mare ușurință.

Rep.: Credeți că un asemenea meci merita un arbitraj mai bun ?

R.L.: La diferența asta, n-are rost să mai comentăm arbitrajul, cred că au făcut câteva greșeli inerente, care nu au contat în economia jocului.

Rep.: Considerați că Știința se poate bate anul acesta la titlu ?

R.L.: Sincer, nu cred chestia asta, deși Constanța are ceva probleme financiare, dar mai e și Odorheiul care emite pretenții acolo, sus. Cu puțin noroc, cred că s-ar putea, dar cred că trebuie să mai adune ceva experiență, în jocurile din deplasare vor avea ceva mai multe probleme. După cum arată cum evoluțiile celor de la Constanța și de la Odorhei, mi-e greu să cred că Bacăul ar putea câștiga campionatul. Le mai trebuie un de experiență pentru a se bate la titlu, ceea ce mi se pare un lucru normal. După cum evoluează acum, îi văd în primele trei, iar de la anul își pot propune mai mult.